10 zážitků, které můžete v Londýně prožít za méně jak 20 liber

Destinace Únor 7, 2013

Nemusíte být zrovna anglická královna, abyste si Londýn náležitě užili. Podívejte se na náš seznam věcí, které si v Londýně můžete dopřát za méně jak 20 liber.

Rádi si přečteme vaše vlastní tipy v komentářích.

Street Art Tours

RUN-Village-Underground-Street-Art-London-5

Photo: Street Art London

V Londýně se za méně jak 20 liber můžete zúčastnit všech možných prohlídek. Vyrazit můžete například za slavnými londýnskými ‘literárními hospodami’ (londonliterarypubcrawl.com), za řeznictvím do Smithfieldu (cityoflondonguides.com) a dokonce prozkoumat svět Harryho Pottera (walks.com). Naším favoritem jsou streetartové prohlídky v londýnském East Endu (streetartlondon.co.uk). Tento nový domov londýnské kreativní komunity je přímo magnetem pro autory graffiti a zdi zde hýří barvami. Komentované prohlídky vám ukážou některá z nejlepších děl.

Zúčastněte se koncertu v obchodě s hudbou

V Londýně je sice dostatek míst, kde se můžete za méně než 20 liber zúčastnit vystoupení kapely nebo DJe, ale jedním z nejzajímavějších a nejosobitějších způsobů je bezpochyby zažít koncert v obchodě s hudbou. Nejslavnějším nezávislým obchodem tohoto typu v Londýně je pravděpodobně Rough Trade (spolu s přidruženou nahrávací společností), více o programu najdete zde.

Máte-li rádi elektronickou hudbu, jedním z posledních velkých nezávislých obchodů s taneční hudbou v Londýně je Phonica na Poland Street. Kromě jedinečné nabídky vinylových desek se zde můžete zúčastnit vystoupení špičkových DJů (v roce 2012 například Four Tet, Simian Mobile Disco a Josh Wink). Při svém pobytu v Londýně sem zavítá řada uznávaných DJů.

Trhy v East Endu…

Brick Lane Market

Photo: Garry Knight

Trhy jsou v Londýně staletou tradicí. Některé z nich, například Camden Market v severním Londýně, se dočkaly masové pozornosti turistů, ale v East Endu stále potkáte především obyvatele Londýna.

Tržiště přetékají osobitým vintage oblečením a originálním zbožím za dobrou cenu. Abyste si užili místní autentickou atmosféru, nemusíte si ani nic kupovat. Nabídka jídla v okolí Brick Lane je vyhlášená a odráží rozmanitost místních přistěhovaleckých komunit.

Můžeme doporučit například Broadway Market (v sobotu), Brick Lane Market (v neděli) a Spitalfields Market (také v neděli). Podívejte se na tuto mapu.

…a charitativní obchody

Jste-li ochotní prohrabat se nejrůznějším haraburdím, v londýnských charitativních obchodech narazíte na skvosty za skvělou cenu. Jak jejich jméno naznačuje, jde o obchody různých charit. Shromažďují a prodávají věci, které jejich původní majitelé už nechtějí, včetně oblečení, hudby, nástrojů, nábytku a všeho možného.

Spousta oblečení v nabídce je upřímě řečeno hrůza, ale tu a tam narazíte na opravdový poklad a ceny jsou v porovnání s nákupem v mezinárodních řetězcích vynikající. Jste-li hudební nadšenec, charitatnivní obchody jsou úžasným místem, kde se můžete přehrabávat krabicemi plnými starých vinylových desek. Svým nákupem navíc podpoříte místní dobročinné instituce.

Při návštěvě charitativních obchodů budete potřebovat trochu štěstí, protože nabídka se odvíjí od toho, co kdo daroval. Když dorazíte v pravou chvíli, bude to trefa do černého.

Tradiční pivo v tradiční hospodě

george-inn-London

Photo: Nicksarebi

Přestože je čím dál tím těžší najít v centru Londýna pintu ležáku pod 4 libry, pravé světlé anglické pivo je často o něco levnější a nabízí skutečnou chuť Británie. Často má výstřední jména, například Biskupův prst. Můžete si jej vychutnat správně autenticky ve stejných hospodách jako staří Londýňané, jelikož někde se čepuje už 400 let – nebo déle.

Santi Brea z British Study Centre v centru Londýna doporučuje The George Inn hned vedle Borough Market u London Bridge (na obrázku). Je jednou z nejstarších hospod ve městě a mezi její pravidelné návštěvníky se řadil i Charles Dickens.

Muzea a galerie

Je-li pro vás odpoledne ve společnosti Moneta, Van Gogha, Magritta a dalších tím pravým, londýnské galerie vás netrpělivě očekávají. Natural History Museum nabízí kostry dinosaurů, Britské muzeum zase egyptské mumie a kontroverzní mramorové vlysy a Tate pro změnu moderní umění. Vyberte si ze spousty muzeí a galerií s volným vstupem.  Více v našich tipech, co dalšího je v Londýně k vidění.

Fish & Chips

Santi z British Study Centre doporučuje návštěvu The Golden Hind na Marylebone Lane 73: „A to z několika důvodů – leží jen pár minut od naší školy, rybu a hranolky tu prodávají už 100 let a můžete si přinést vlastní víno!”

Vychutnejte si vyhlídku…

Emirates Air Line

Photo: (c) Transport for London

Zatímco některá města vznikla podle pečlivě vypracovaného plánu, Londýn je chaotický mix všeho. Důkazem je jeho věčně proměnlivé panorama.

Jedno z míst s nejlepší vyhlídkou je Parliament Hill v parku Hampstead Heath, odkud uvidíte celý Londýn. Je to příjemné místo, kde si můžete dát piknik nebo si jít zaplavat (viz dále), ale nejkouzelnější je v noci, když se kam jen oči dohlédnou mihotají světla města. Nejvhodnější je doba hned po západu slunce, jelikož v noci se Hampstead Heath stává oblíbenou destinací místní gay komunity.

Můžete také využít lanovku Emirates Air Line ve východním Londýně, která vás vyveze vysoko nad Temži. Jedna jízda stojí £4.30, majitelům Oyster Card je poskytnuta sleva.

…a čaj „na výši“

Tate-restaurant

Photo: David Ooms

Také galerie v centru nabízejí jedny z nejlepších vyhlídek na město. Restaurace v Tate Modern je vyhlášená nejen svými vynikajícími pokrmy, ale také fantastickým výhledem přes Temži na katedrálu sv. Pavla. Odpolední čaj s něčím k snědku si zde můžete vychutnat od 15:00 do 17:30 za méně jak 5 liber (tate.org.uk). Můžete také zajít do několika kaváren.

Restaurace v horním patře National Portrait Gallery nabízí tradiční high tea od 15:30 do 16:45 za £19.95, ale můžete zkusit i šálek čaje s koláčky za £7.50 (npg.org.uk). Nezapomeňte se posadit k oknu!

Běžte si zaplavat pod širým nebem

Zatímco londýnské parky jsou známé, místní bazény jsou dobře střeženým tajemstvím.

Serpentine v Hyde Parku je oázou v klidu přímo v srdci města. Kousek odtud se sice nachází luxusní obchodní dům Harrods, ale vstup do tohoto plaveckého areálu stojí ani ne „a fiver“ (5 liber). V parku Hampstead Heath jsou hned tři plavecká jezírka: pro muže, pro ženy a smíšené, a k tomu navíc stylové secesní koupaliště na Parliament Hill. Jezírka jsou přístupná celý rok, takže tu neohrožené plavce potkáte i v zimě!

Možnost zaplavat si za příjemnou cenu ve stylovém prosředí nabízí i řada dalších koupališť.

Sledujte pouliční umělce v Covent Garden

Covent Garden je místem, kde se dá nejlépe nakupovat a shánět suvenýry. Jestli jste všechny své peníze už utratili, můžete se i tak bavit sledováním pouličních umělců, kteří soupeří o vaši pozornost (a finanční příspěvky). Pokud na tom s rozpočtem opravdu nejste nejlépe, můžete výstup sledovat a utéct, jakmile se kolem mihne obrácený klobouk,  i když se opravdu sluší přihodit pár drobných, pokud se vám vystoupení líbilo.

Když všechno selže, vyražte na pláž

A pokud se, ač je to nepravděpodobné, v jedné z největších světových metropolí přeci jen budete nudit, s National Express se při rezervaci předem dostanete do Brightonu a zpět jen za 10 liber – takže vám zbyde dost na rybu a hranolky na pláži a něco dobrého k pití.

Takže to je ne 10, ne 11, ale 12 úžasných zážitků, které na vás v britské metropoli čekají za méně jak 20 liber! Zde se můžete dozvědět víc o našich kurzech angličtiny v Londýně.

S přípravou tohoto článku nám pomohl pan Santi Brea, jemuž děkujeme.

By Alex Hammond

What do you think?