Od šedé a deštivé oblohy po blankytnou a slunečnou

Jsem šťastnou vítězkou soutěže, kterou pořádala ESL. Po zodpovězení několika otázek na internetu týkajících se barbecue jsem byla vylosovaná a vyhrála jsem dvoutýdenní jazykový pobyt v Austrálii pro dvě osoby! Vzala jsem tedy s sebou svou kamarádku a 7. února jsme odletěly ze šedivé Paříže o teplotě 5°C směrem do prosluněné Noosy s místní teplotou 30°C.

Noosa je stylové přímořské letovisko východního pobřeží, které leží na Slunečném pobřeží Austrálie (Sunshine Coast). Prostředí je zde idylické – přírodní park, úchvatné scenérie, rajské pláže, průzračné moře… Naší láskou na první pohled byla pláž Little Cove, malý rajský koutek mezi Main Beach a Národním parkem Noosa. Obyvatelé Noosy jsou milí, usměvaví a přívětiví.

Již nazítří od našeho příjezdu jsme se pustily do dvoutýdenního jazykového kurzu v Lexis School. Škola se nachází v centru města, od pláže Main Beach pouze několik stovek metrů. Studenti jsou rozděleni podle jazykové úrovně do malých skupinek s lektorem. Náš lektor byl velmi schopný. Byl výborný pedagog, zábavný, dynamický a vždy nápomocný.

V průběhu jazykového kurzu se velmi rychle střídají gramatická cvičení, individuální slovní projev a konverzace ve skupině. Skupiny jsou malé, takže se každý může lehce zapojit a dostane slovo. Atmosféra je uvolněná, ale všichni jsou soustředění. V Lexis School je možné se setkat s mladými lidmi z celého světa – Japonska, Brazílie, Švýcarska, Rumunska, Slovenska, Španělska, Číny…

Kurzy končí na začátku odpoledne a tým jazykové školy Lexis School, který je mimochodem velmi příjemný, organizuje pravidelně různé aktivity, jako turnaj ve fotbale, barbecue, tematické večery, kurzy jógy na pláži a jiné. V Noose je možné provozovat hodně vodních sportů – paddle, kitesurfing, surfing, což je v Austrálii velmi populární sport. Na nákupy je výborná Hastings Street, kde je možné najít stylové butiky s oblečením, plážovými doplňky, dekoracemi, suvenýry a jiným zbožím. Je zde také mnoho restaurací a kaváren.

Pokud chcete na pár dní odjet z Noosy, Lexis School má navázané partnerství s cestovní agenturou Backpackers World Travellers. Můžete tak jednoduše a prakticky naplánovat Vaši cestu či výlet. My jsme strávily jeden den na Fraser Island, neuvěřitelně krásném a divokém ostrově s rozlehlými plážemi s jemným pískem, tropickými lesy, jezery… Koupaly jsme se v jezeře McKenzie, které vyniká průzračnou a tyrkysovou vodou o příjemné teplotě; šlo o nezapomenutelný zážitek.

Camille-&-Alicia

Ubytované jsme byly v hostitelské rodině ve čtvrti Rivers. Šlo o velký dům se zahradou s výhledem na řeku. Prostě sen! Díky ubytování v hostitelské rodině jsme se tak mohly setkávat s místními, mluvit anglicky a opravdu odhalit australskou kulturu. Jedinou nevýhodou čtvrti Rivers je, že je docela vzdálená od jazykové školy Lexis a od pláže. Bez auta či kola je doprava dost komplikovaná. Byly jsme tak odkázané na autobusy.

S mou kamarádkou jsme měly díky ESL výjimečnou šanci, abychom navštívily Austrálii, která je úchvatnou zemí. Z Noosy je možné snadno cestovat po východním pobřeží Austrálie, leží pouze hodinu a půl cesty autem od Brisbane či hodinu a půl cesty letadlem od Sydney, do kterého odlétají letadla z letiště Sunshine Coast. Velký korálový útes také není daleko.

Šlo o sice krátkou, ale intenzivní zkušenost, v průběhu které jsme si rychle navykly na australský způsob života. Vstávaly jsme brzy, užívaly si slunce, koupaly se každý den v moři a jedly jsme čerstvé ovoce a plody moře. Srandovní je, že se můžete procházet pouze v žabkách či naboso, obklopeni exotickými ptáky a zajímavými zvířaty, jako koalami či klokany.

Po tak krásně stráveném čase v Noose je odsud těžké odjet. Děkujeme ESL za tyto prázdniny snů.

Camille a Alicia