10 nejznámějších fotbalových stadionů, které si nesmíte nechat ujít

Destinace Listopad 14, 2014

Co dělá stadiony tak zajímavými? Jsou to fanoušci či zápasy? Některé stadiony jsou opravdu velkolepelé a pokaždé když se v nich ocitnete je to úchvatná podívaná.

Kdyby dokázaly stěny mluvit, určitě by nám řekly spousty příběhů a že by to byly pořádné příběhy…

Estádio do Maracanã, Rio, Brazílie

maracana-rio

Národní stadion v Brazílii zažil úžasná fotbalová utkání, ale největší podívanou navždy budeMaracanazo 1950, kde přes 200 000 fanoušků sledovalo jak Brazílie prohrála s národním týmem Uruguay ve finálovém zápase mistrovství světa ve fotbale. Po zápase jeden z fanouškou spáchal sebevraždu a tři další dostali infarkt a nepřežili. Aby se Brazílie dostala z této tragédie, změnil národní tým barvy na dnes již světoznámou barevnou kombinaci zelené a žluté. Hodně lidí doufá, že duch minulých úspěchů bude Brazílii doprovázet i v roce 2014, ale spousta týmů by ráda Brazílii porazila.

Otevřeno: 1950
Kapacita: 78 838

Stadio Giuseppe Meazza (San Siro), Miláno, Itálie

San-Siro-Milan

Stadion San Siro  byl původně postaven pro fotbalový klub AC Milan, podle vzoru anglických fotbalových stadionů. Bohužel byli Rossoneri (přezdívka pro AC Milan) hned v úvodním zápase poraženi místními rivaly Internazionale 6-3. Od roku 1947 oba týmy tento stadion sdílí. Za tu dobu už stadion hostil tři finále Evropského poháru (1965, 1970 a 2001) a zápasy součástí Mistrovství světa v roce 1990

Otevřeno: 1926
Kapacita: 81 277

Anfield, Liverpool, Anglie

“Seděl jsem tam a úplně mi běhal mráz po zádech. Masa 40 000 lidí stála za svým týmem.” To byla slova Johana Cruyffa poté, co sledoval zápas Liverpoolu na stadionu Anfield. Tento stadion je ten nejhlučnější v celé Premier League. Už dlouho dobu se diskutuje o tom, že by se měl stadion předělat, ale ještě k tomu nedošlo.

Otevřeno: 1884
Kapacita: 45 276

Old Trafford, Manchester, Anglie

old-trafford-statue

“Divadlo snů” už dlouho dobu není “Divadlem nočních můr” pro všechny, kteří zde proti domácímu týmu vystoupí, od dob kdy Sir Alex Ferguson odešel do důchodu, ale tento stadion je jeden z nejlepších v Anglii. (Fergie je zde stále v podobě sochy, která stojí před stadionem, který nese jeho jméno). Old Trafford hostil nejenom domácí utkání Manchaster United, ale také hostil zápasy mistrovství světa z roku 1966, Eura 1996 a Champions League v roce 2003 ( skončil remízou 0-0 mezi Juventusem a AC Milan).

Otevřeno: 1910
Kapacita: 75 731

Wembley, Londýn, Anglie

wembley-stadium-london

V Anglii se ozývala spousta nespokojených hlasů, když se stadion ve Wembley rekonstruoval a celková částka se vyšplhala na £800 000 000. Avšak tato cenovka byla už dávno zapomenuta a stadion se stal místní ikonou. Během rekonstrukce našli dělníci pozůstatky stavby repliky Eiffelovy věže v severním Londýně, ale když projekt zkrachoval, postavili namísto toho stadion. Starý stadion hostil Mistrovství světa v roce 1966 – Anglie zde vyhrála jedinou prestižní trofej a v roce 1996 zde hostil finále Evropského šampionátu. Zrekonstruovaný stadion má už za sebou dvě Ligy mistrů. Tento stadion je skutečným domovem fotbalu a největšího množství záchodů na světě.

Otevřeno: 1923 (Znovuotevřeno 2007)
Kapacita: 90 000

Camp Nou, Barcelona, Španělsko

Největší evropský stadion může usadit kolem 120 000 fanoušků, jak se tomu stalo během mistrovství světa v roce 1982. Od té doby se kapacita zmenišila na 100 000. Zápasy ve Španělsku začínají někdy až kolem 10 večer a končí kolem půlnoci, ale je třeba si to ověřit, jelikož dadaistické hodiny na stadionu ukazují různá data a časy. Pokud se na jeden z velkých zápasů nedostanete, můžete najít náhradní lístky u barcelonských socios, kteří je dávají na prodej online na www.fcbarcelona.cat před zápasem. Lístky na El Clasico jsou jako zlatý prach.

Otevřeno: 1957
Kapacita: 99 354

Estadio Santiago Bernabéu, Madrid, Španělsko

bernabeu-clasico

Domovem Real Madridu je pořádný kotel, který vře pokaždé, když na něj vsoupily ty největší hvězdy fobalové historie. Alfredo Di Stéfano, Ferenc Puskas, Luís Figo a Zinedine Zidane vytvořili základ, který pozdějí převzali hráči jako Gareth Bale a Christiano Ronaldo. Stadion hostil čtyři Evropské poháry a finále mistrovství světa v roce 1982, které vyhrála Itálie nad Západním Německem. Po dlouhodobých problémech s holuby, kteří ničili místní trávu, přišli los Blancos se sokoly a problém byl vyřešen!

Otevřena: 1947
Kapacita: 85 454

Estadio Azteca, Mexico City, Mexico

Je prvním stadionem, který hostil dvě mistrovství světa (1970 a 1986) a zároveň byl i stadionem, kde 115 000 fanoušků vidělo legendárního Diego Maradonu skórovat “gól století” a  “boží ruku” proti Anglii.  Zde Pele a Maradona společně zvedli nad hlavu pohár. Nikde jinde není vše o fotbalu jako v Aztece.

Otevřeno: 1966
Kapacita: 105 064

Estadio Alberto J. Armando (La Bombonera), Buenos Aires, Argentina

Tento stadion se nachází v La Boca, la Bombonera (jméno stadionu) je domovem místního klubu Boca Juniors: jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších klubů v Latinské Americe. Je hlavně slavný díky svému vyjímečnému tvaru se zdí plnou VIP boxů. Atmosféra na Superclasico  mezi Bocou a jejich místními rivaly River Plate je jedním z nejintenzivnějších sportovních zážitků na světě, fanoušci Boca přímo otřásají zemí!

Otevřeno: 1940
Kapacita: 49 000

Allianz Arena

https://www.youtube.com/watch?v=NNh-Rjl-xi0

Nejmladší stadion na tomto seznamu (vyjímaje zrekonstruovaného Wembley stadionu) je domovem Bayern Mnichovu a je technickým skvostem. Venek stadionu je obehnán panely, které mění barvy podle toho o jakou sportvní událost se jedná, když hraje Bayern celý stadion září červeně. Místní policie trvá na používání jednoduchých barev protože je stadion vidět z nedaleké  dálnice a složitá barevná schémata mohou způsobit havárie. Nejznámějším zápasemm bylo finále Champions League v roce 2012, kde Bayern nakonec prohrál s Chelsea na penalty.

Otevřeno: 2005
Kapacita: 71 437

Obrázky: Maracana Stadion z www.bbmexplorer.com via cc, San Siro od nobbiwan via cc, Outside Old Trafford od Erika Refsdala via cc, Wembley Stadium od Martina Pettita via cc, Cristiano Ronaldo od Jana SOLO via cc.
By Alex Hammond

What do you think?