Hudební pocta Vancouveru

Paolo Catozzo, 24 let

Místo pobytu: Vancouver, Kanada

Délka pobytu: 10 měsíců (2012 – 2013)

Ahoj! Jmenuji se Paolo Catozzo a chtěl bych vám říci o svých zážitcích v jednom z nejznámějších velkoměst v Severní Americe: Vancouver.

Svůj odlet z Itálie si živě vybavuji, i přesto, že už to bude přes rok, co jsem ho podnikl. Jel jsem do Vancouveru, abych se zúčastnil pracovního programu od společnosti ESL Work Experience Program, který vám nabízí studovat a pracovat zároveň.

Vybral jsem si Kanadu z několika důvodů: krásná příroda, výborná kvalita života a skvělá příležitost získat pracovní zkušenosti do mého životopisu.

Během celého svého pobytu jsem bydlel u kanadské hostitelské rodiny ve městě. Opravdu mi přirostli k srdci a vytvořil jsem si se všemi členy rodiny pevná přátelství. Ještě teď mohu říci, že mám další rodinu na druhé straně světa!

Moje rodina ubytovávala i jiné studenty: z Německa, Francie, Japonska, Mexika, Brazílie, Saudské Arábie a Thajska. Nejkrásnější na tom bylo, že jsem se mohl seznámit se spoustou národností a sdílet s nimi své názory a porovnávat kulturní rozdíly. Zůstal jsem s nimi v kontaktu do dnes, i když jsme od sebe vzdáleni tisíce mil.

Během svého pobytu jsem studoval v té nejpopulárnější škole ve Vancouveru. Škola je rozdělena do několika kempusů, které se nachází blízko sebe a na hlavních ulicích města. Hodiny se konaly na různých místech a v různých budovách. Nebylo vůbec neobvyklé, že se i přes den měnily jak třídy, tak i budovy. Vůbec mi to nevadilo, jelikož jsem si mezi hodinami mohl odpočinout a zastavit se na kafe, obvzláště v zimě.

Paolo-Catozzo

Studijní program byl výborně zorganizovaný, jelikož dal studentům možnost si vybrat mezi velkým množstvím předmětů. Také si můžete vybrat několik rozvrhů, které jsou na konci programu zakončené zkouškou nebo certifikátem, což se vám hodí do vašeho životopisu. Tyto studijní programy trvají různou dobu, podle toho jak intenzivní kurz jste si vybrali.

Mimo školní aktivity nabízí škola každý měsíc: mění se podle měsíce a sezóny. Musím však říct, že i ten nejnáročnější student si vybere. Některé aktivity jsou jednorázové jako například zápas místního hokejového týmu Canucks nebo fotbalového týmu Whitecaps. Jiné aktivity se konají celý rok, jako například exkurze do Skalnatých hor, hlavního města Britské Kolumbie Victoria a nebo celý den nákupů v americkém Seattlu. Ano studenti také mohou navštívit Spojené státy!! Během svého pobytu na západním pobřeží jsem si zaletěl do Portlandu, kde jsem chtěl shlédnout místní zápas NBA mezi Houstonem a Blazers (portlandský tým). Zážitek to byl vynikající jelikož Blazers vyhráli 104-102!

Vancouver je skělý. Počasí během zimy a léta není nikdy extrémní v porovnání se zbytkem Kanady, skoro bych řekl, že má podobné podnebí jako Itálie. V zimě je chladno, ale nemrzne a v létě je teplo ale ne dusno. Co se týče přírody, tak zeleň je všudypřítomná i v centru města, kde se nachází mrakodrapy podobné těm v LA.

Cestování ve městě a mimo město je velmi snadné, hlavně díky skvělému systému hromadné dopravy. Během několika minut se autobusem nebo vlakem dostanete na letiště, do Richmondu nebo Metrotown, kde se nachází největší nákupní středisko ve městě. A večer vás město zláká úžasnými světly, včetně fotbalového stadiónu.

Pro všechny milovníky zimních sportů je zde velký výběr zimních středisek a rezortů: Grouse Mountain, Cypress Mountain a Whistler, kde se konaly Zimní olympijské hry v roce 2010, kde známý snowboardista Shaun White vyhrál zlato.

I v těchto destinacích nabízí škola velký výběr z aktivit od lyžování po snowboarding. Ve svém volném čase jsem rád chodil se svými kamarády ven a díky nim jsem poznal mnoho nových lidí. Díky tomu jsem si mohl procvičit angličtinu, ale třeba i španělštinu nebo se můžete naučit i nový jazyk. Například jsem se se svými brazilskými kamarády naučil komunikovat v portugalštině. Rád bych se tomuto jazyku věnoval i nadále.

Paolo-Catozzo-activities

Když jsem si hledal práci, škola a její zaměstnanci mi pomohli a hned jsem mohl nastoupit. Také mi poskytli užitečné odkazy na internetu a poradili mi, jak mám hledat. V krátké době jsem našel práci, kde jsem získal spoustu zkušeností a vylepšil si tak svůj životopis.

Na závěr bych rád řekl, že ve mně pobyt ve Vanoucouveru zanechal skvělý dojem. Mohl jsem žít jako skutečný Kanaďan v jednom z nejkrásnějších měst na světě a poznal jsem úžasné lidi.  Tak se mi zde líbilo, že jsem se s několika kamárady rozhodl natočit krátký videoklip o tomto krásném městě. Rád bych poděkoval všem, kteří mi na tomto projektu pomáhali a doufám, že bude užitečný i pro další studenty, kteří chtějí žít ve Vancouveru a poznat, co to znamená být Kanaďan.

Rád bych také poděkoval ESL za veškerou pomoc a podporu, které se mi během mých 10 měsíců dostalo.

Brzy naviděnou!

Catozzo Paolo