Mapování světa – najděte novou perspektivu

Destinace Červen 26, 2014

Kde je střed světa? Nebo by to spíše mělo znít… kde je váš střed světa? Tvůrci map čelili tomuto problému od vzniku první mapy.

Mapu, kterou pravděpodobně vídáte nejčastěji, je Mercatorova projekce se západní Evropou uprostřed.

Mercatorovu mapu používali námořníci již od roku 1569, aby se mohli plavit po světových oceánech. Ale Gerardus Mercator čelil problémům, jak naprojektovat svět na obdélníkovou mapu.

Výsledkem je mapa, která velmi zvětšuje plochu okolo zemských pólů ve srovnání se zeměmi okolo rovníku. To má za následek rozdrcení Indii do délky Finska a rozšíření Grónska do velikosti Latinské Ameriky.

Efekt je jasnější na moderní Mercatorově mapě:

Afrika je mnohem větší než vypadá na Merkatorově mapě: vlastně byste mohli vtěsnat kontinentální USA, Čínu, Západní Evropu, Indii a Argentinu na africký kontinent a ještě by vám zbylo místo.

Nikdo nikdy netvrdil, že Mercatorova mapa je dokonalým obrazem světa. Výzva tvorby map stále zůstává. Mnoho kartografů se snažilo vytvořit obdélníkovou mapu, která by lépe zobrazovala velikost světové pevniny, ale většinou vypadala trochu… no… divně. Zde je příklad mapy od Behrmanna:

Země blíže k pólům je zmáčknutá, takže i když tato mapa skutečně reprezentuje skutečnou velikost země přesněji, je tento druh projekce sotva přesnější než tradiční Mercatorovo zobrazení.

Po většinu devatenáctého a dvacátého století atlasy preferovaly válcové nebo pseudoválcové zobrazení, aby bylo jasné, že byly redukovány některé problémy zkreslení:

Přesto mají všechny mapy jednu věc společnou: Západní Evropa je uprostřed. V některých ohledech to dává smysl. Navigátoři obvykle navigovali do nebo z Evropy. Greenwichský poledník je stále nultým bodem pro světový čas.

Tento nultý poledník je lidským výmyslem a mohl by vést stejně tak skrze Brazílii nebo Čínu… ale Evropa byla po staletí centrem, pokud šlo o mapování světa.

Tato čínská mapa z roku 1418 zobrazuje svět s Čínou uprostřed:

Moderní mapa by byla s tímto vycentrováním vlastně mnohem demokratičtější, neboť zde žije většina světové populace.

A zde je australská mapa ze sedmdesátých let. Byla to drzá odpověď na evropský pohled na svět:

Divné, že? Ale sever je „nahoře“ pouze proto, že to říká tradice. Jih by mohl být stejně tak „nahoře“. Al Jazeera o tom napsala zde.

Vědci se domnívají, že magnetické póly světa jsou v současné době v procesu přepólování, takže během několika tisíc let bude na jihu skutečně sever.

Toto přepólování bude velký problém pro ptactvo, včely a další zvířata, která využívají světové magnetické pole pro navigaci, ale lidé by měli být schopni přizpůsobit se.

Což vše dokazuje, že vnímání a realita nejsou tak úzce spjaty, jak jsme si mysleli. Pokud sever může být na jihu a Finsko může být delší než Indie, je důležité oprostit se od toho a dojít k vlastním závěrům.

A pokud přijdete s řešením, jak prezentovat svět jako obdélník, prosím sdílejte své nápady!

Podívejte se na několik vtipných způsobů, jak může být svět vizualizován zde.

Obrázky: Wikimedia CommonsFlickr
By Alex Hammond

What do you think?