10 nejoblíbenějších destinací pro Erasmus

DestinaceNovinky Květen 14, 2014

Erasmus je vaše šance se usadit v novém městě, zkusit si život v jiné zemi a potkat lidi z celého světa. Nebo alespoň z celé Evropy. Podle nedávných odhad má tento evropský program od roku 1978 na svědomí narození přes 1 miliónu dětí!

Od roku 2014 byl Erasmus přejmenován na Erasmus+ a zahrnuje velkou škálu grantů, které se dříve jmenovali jinak, avšak možnosti zůstávají pro studenty stejné.

erasmus

Jeden z původních konceptů Erasmu byla možnost studentů bydlet v cizí zemi a poznat její kulturu a naučit se místní cizí jazyk a způsob života. Je pravda, že program v některých ohledech selhal, mnoho lidí po návratu lituje, že se nenaučilo místní jazyk.

Jazykový kurz před začátkem oficiálního erasmáckého pobytu je tedy tou nejlepší volbou. Budete mít základy jazyka a budete se moci pořádně orientovat. Zároveň se budete moci seznámit s lidmi mimo Eramus, což je velkou výhodou. Jazykové školy jsou skvělým začátkem, jak se úspěšně začlenit do nové destinace.

Zároveň mají jazykové kurzy tu výhodou, že nabízejí jiný způsob výuky než obyčejné univerzitní kurzy, kde sedí pohromadě více jak 25 studentů. Naproti tomu jazykové kurzy jsou výhradně zaměřené na individuální studenty, kde v jedné třídě je nanejvýše šest až deset studentů.

Ale které jsou nejpopulárnější destinace pro Erasmus?

Jak jsme tento seznam vytvořili

EU publikuje data na základě zemí a institucí nikoliv na základě měst. To znamená, že velká města jako jsou Londýn a Paříž, kde se nachází mnoho univerzit, nejsou zahrnuty do evropského seznamu nejoblíbenějších destinací pro Erasmus. Naopak města s malým počtem univerzit, kde jedna univerzita pobere velký počet žáků získává mnohem více publicity. Naše abecední pořadí se zakládá na 100 nejpopulárnějších univerzit v rámci programu Erasmus, kde jsme přidali i větší destinace s více univerzitami.

Andalusie, Španelsko

tapas-spain

Tento nejjižnější region Španělska je domovem nespočet populárních Erasmus destinací: Sevilla, Granada (je domovem té nejoblíbenějsí univerzity) a Cordoba. Je to také nejteplejší a nejslunnější kout Evropy, kde to umí pořádně roztočit. Náhoda?

Mimo pláže a večírky je Andalusie typicky španělská: nabízí výborné tapas, úžasné katedrály, flamenco a přátelskou atmosféru.

Barcelona, Španělsko

Barcelona je vyjímečná, snoubí prapodivnou architekturu Gaudího, která se nachází na nečekaných místech a dlouhé příjemné večery. Vláda dokonce i importovala pláž.

Berlín, Německo

time-to-dance-berlin

V zimě je zde zima a v létě teplo, ale Berlín je cool po celý rok. Nikoliv z hlediska ekonomiky, jižní Německo pomáhá legendárním Wirtschaft, ale to nemusí někoho, kdo plánuje Erasmus, tak zajímat. Co je nejdůležitější je místní párty atmosféra, která je v Berlíně nezaměnitelná.

10 věcí v Berlíně pod 20 EUR

Bologna, Itálie

Bologna-piazza

Umístěná mezi farmami v Modeně, Bologna je proslulým studentským městem s nevšední kuchyní. V podvečer místní bary nabízí velkou nabídku mas, sýrů a zeleniny pro úředníky, kteří tam jdou na večeři. Pozdějí ulice ožívají masami tisíců studentů, živou hudbou a nejlepším italským městským životem.  

Lisabon, Portugalsko

Lisbon-by-night

Hlavní město Portugalska je jako elegantní dáma, která je mezi posledními, kteří opouští večerní parket. Toto město je jedno z nejlevnějších na našem seznamu. Lisabon je domovem legendární Bairro Alto, odkud studenti odcházejí až v ranních hodinách. Zároveň je to úžasné město, kde se můžete jejími krásami kochat ze všech částí města. Pokud je Španělsko tím nejvyhledávanějším městem pro Erasmus, Lisabojn je pro hipstery.

Londýn, Velká Británie

London-phone-boxes

Londýn oplývá 45 univerzitami, které jsou přímo magnetem pro studenty z celého světa. Energie tohoto města se jen velmi těžko hledá. Londýn je směsicí úžasné historie se zápalem pro všechny nové věci. Někdy vám to může připadat, že v Londýně na pravého Londýňana stěží narazíte, ale to je známka toho, že jste ve světové metropoli!

10 věcí v Londýně pod 20 liber

Madrid, Španělsko

madrid-skyline

V hlavním městě Španělska je pořád nějaký šrum. I přesto, že vyhlášené španělské pláže jsou daleko, určitě vám nebudou chybět ve městě, kde si můžete pod širým nebem užít pozdní večeři, bary a ty nejlepší světová muzea. Místní fotbalové týmy také nejsou špatné, pokud vás zajímá fotbal.

Sever Anglie: Liverpool, Manchester, Newcastle, Velká Británie

liverpool-dusk-skyline

Velká Británie je nejoblíbenější destinací pro roční pobyty v rámci Erasmu a sever Anglie je domovem hned několika skvělých univerzit. Liverpool, Manchester a Newcastle jsou levnější než Londýn, což je velmi důležité pokud plánujete zůstat několik měsíců či celý rok.

10 věcí v Liverpoolu za méně než 20 liber

Paříž, Francie

paris-bridge

Žádné jiné místo nenavozuje tolik elegance jako Paříž. Pro mnohé je Paříž tím nejlepším studentským městem v Evropě, kde jsou avantgardní noční kluby, světová muzea a kavárny plné studentů.

Valencie, Španělsko

Počasí je úžasné, pláže jsou přírodní a velké, kulturní život překypuje energií a pomerančový džus je tak čerstvý, jako by se připravoval z domácích pomerančů. A většinou je připravovaný z domácích pomerančů. Jestli je jedno město, která snoubí vše španělské je to rozhodně Valencie, domov paelly.

Plánujete vyjet na Erasmus? Už jste  ho absolvovali? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích!

Zdroje:

http://ec.europa.eu/education/library/reports/erasmus1112_en.pdf

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-657_en.htm

http://ec.europa.eu/education/tools/statistics_en.htm#erasmus

Obrázky: Tapas od José Porras via cc, Lisbon Street, Portugal od Pedro Szekely via cc, Smithfield Market od Amanda Slater via cc, Madrid Centro od DavidHT via cc, Albert Dock and Canning Half Tide Dock Liverpool, at dusk today od Alison Benbow via cc, Paris Je t’aime od Kim via cc, ostatní obrázky od © Alex Hammond
By Alex Hammond

What do you think?