20 zážitků, které můžete v New Yorku prožít za méně jak 20 dolarů

Co, když máte pouze 20 dolarů na útratu v New Yorku?

Abyste si New York pořádně užili, nemusíte sáhnout hluboko do kapsy. Musíte jenom vědět, kde levnou zábavu hledat. Nabízíme vám 20 zážitků, které můžete v New Yorku prožít za méně jak 20 dolarů.

Rádi bychom získali vaše vlastní tipy v komentářích.

Projeďte se na kolečkových bruslích

new-york-skating

Obrázek: Eric Wittman

Národní park Riverbank je nádherný park se skvělým výhledem na řeku Hudson. Architekti tohoto parku se nechali inspirovat městskými střešními designy z Japonska. Park se nachází na 679 Riverside Drive. Až si odpočinete, můžete si zkusit zabruslit na místním bruslišti, které je v létě plné kolečkových bruslí a v zimě se na něm dá parádně zabruslit.  Vstup stojí 1,50 dolarů a půjčení bruslí stojí 6 dolarů. nysparks.com

Jeďte trajektem zdarma na Governors Island

Přes víkend se v létě můžete projet trajektem na ostrov Governors, kde můžete probádat kousek newyorské historie.

Najdete zde pozůstatky koloniálních budov od dob Holanďanů a jiných, kteří zde zanechali své stopy. Později byl tento ostrov využíván americkou armádou a pobřežní stráží. Město New York neví, co s touto řadou domů a pevností bude dělat, ale prozatím je toto místo jedno z nejpůvabnějších historických oblastí města.

Dvakrát do roka se zde pořádají jazzové párty ve stylu Velkého Gatsbyho. Vstup činí 15 dolarů. Nebo můžete svých 15 dolarů utratit za pronajmutí kola na dvě hodiny. Do toho se můžete podívat do galerie, zahrát si mini golf a posedět v koktejl baru a prožijete krásné a levné letní odpoledne.

Trajekt na Governors Island odplouvá z budovy Battery Maritime, která se nachází na 10 South Street hned vedle trajektu na Staten Island na Lower Manhattan.

… nebo na ostrov Ellis

Muzeum mapující imigraci do USA, které se nachází na ostrově Ellis, vám přiblíží život imigrantů, kteří přijížděli do New Yorku za ostražitého pohledu Sochy Svobody. 45 minutový audio průvodce vám představí život nově příchozích, zatímco výstavy vám poskytnou hlubší pohled na založení moderní Ameriky. Vstup je zdarma, stejně jako samotná jízda trajektem.

…nebo na Staten Island

Staten-Island-Ferry

Obrázek: InSapphoWeTrust

Osmi kilometrová plavba na trajektu do Staten Island je zdarma a nabízí jeden z nejlepších pohledů na newyorský přístav (siferry.com). Přes dvacet milionů lidí si každoročně vychutnává pohled na Sochu Svobody, ostrov Ellis a na Manhattanské mrakodrapy nebo se jednoduše začtou do novin, než se vydají do práce.

…nebo do Brooklynu

New York není jenom Manhattan. Trajekty společnosti IKEA odplouvají z mola 11 do Red Hook IKEA v Brooklynu a o víkendu jezdí zdarma. Přes týden stojí jedna cesta 5 dolarů, ale pokud ukážete 10 dolarovou stvrzenku z nákupu v IKEI můžete se na Manhattan dostat úplně zdarma. Pokud naopak ukážete jízdenku z trajektu v IKEE, odečtou vám 5 dolarů z jakéhokoliv nákupu od 10 dolarů a výše (za takovou cenu si tam koupíte malé čokoládky, slanečky nebo karbanátky).

Trajekt jezdí od 14.00 přes týden a od 11.00 přes víkend.

Užijte si letní koncerty

Každé léto festival Summer Stage představí přes 100 volných hudebních vystoupení v 18 parcích ve všech obvodech města New York. K vidění je všechno od divadla, tance, živé hudby až po poezii. Více informací na: (cityparksfoundation.org).

Koncerty v Prospect parku v Bandshell

bandshell

Obrázek: edenpictures

Na tomto nádherném jevišti nazývaném Bandshell si můžete poslechnout a zažít koncerty, které se zdarma pořádají v rámci festivalu Celebrate Brooklyn! Performing Arts Festival (trvající od června do srpna). Ve 40. letech minulého století zde Newyorčané tančili valčík a foxtrot v různých soutěžích, ale dnes už radši preferují si posedět pod širým nebem a poslechnout si hudbu.

The High Line

V minulosti přes newyorskou West Side projížděli vnitrostátní vlaky, přímo na ulicích. A to bylo velmi nebezpečné.  Mnoho lidí kvůli tomu zemřelo. Místní správa železniční dopravy zaměstnala tzv. „kovboje z West Side“, kteří jezdili na koních a mávali praporky před vlaky, aby zabránili neštěstí. Ale lidé stále umírali. Takže se 21 kilometrů dlouhá trať zvedla do vzduchu a nehody a úmrtí přestaly.

V 50. letech minulého století nahradili převoz surovin kamióny a role vlaků, jako hlavních přepravců, se stáhla do pozadí. Železnice High Line, byla napůl rozbořená a zchátralá. Po dlouhotrvající kampani místních obyvatel se zbylá část železnice znovu otevřela veřejnosti jako přírodní památka. Je to skutečně zázrak moderní městské urbanizace a určitě stojí za to se na něj podívat.

Nasajte atmosféru střešních barů

met-museum-rooftop

Obrázek: Missy S

Musíte se připravit na to, že vašich dvacet dolarů zmizí dřív, než řeknete příplatek za obsluhu. Ale na Manhattanu se nachází tolik úchvatných střešních barů, že by byla velká škoda alespoň jeden nezkusit.

Plunge v hotelu Gansevoort v tzv. Meatpacking District je exkluzivní, okázalý bar se skvělým výhledem na město. Další takový bar se jmenuje Private Rooftop and Garden v hotelu Gramercy Park. Bar Salon de Ning v hotelu Peninsula nabízí další úchvatný pohled na město. A v neposlední řadě pak bar Le Bain, který spolu se skvělým výhledem nabízí i bazén… však si to dokážete představit.

Vašich dvacet dolarů by mělo stačit na pivo či na sklenku vína v jakémkoliv z těchto střešních barů, ale nezapomeňte si něco schovat na dýško. Podívejte se do časopisu Time Out, abyste zjistili, co je zrovna tento týden módní.

Jeden z nejhezčích barů najdete na střeše Metropolitního muzea (na obrázku).

Kino Kent

Pokud vás nezajímají honosné bary, pak by se vám mohl líbit výlet do kina Kent na adrese 170 Coney Avenue. Jedno z posledních starých kin v Brooklynu. I když je podlaha ulepená a určitě byste se tam měli vyhnout záchodům, stojí lístky do tohoto kino jen málokdy více jak 6 dolarů a určitě zažijete neopakovatelnou atmosféru. Anebo se vám tam bude jenom prášit.

Muzea (skoro) zdarma

Můžete zaplatit vstup: jestli chcete. Pokud se vám nechce dávat nepovinný příspěvek v Metropolitním muzeu umění (metmuseum.org) či v Americkém přírodním muzeu (amnh.org), můžete si díla legendárních malířů užívat přímo za hubičku. Guggenheimovo muzeum (guggenheim.org) je od 17.45 až do 19.45 otevřeno v sobotu zdarma. Nemusí vás to ale trápit, protože většina umělců byla taky chudá.

Zakousněte se do pravého hotdogu a sledujte baseball na Coney Islandu

coney-island

Obrázek: Shawn Perez

Občerstvení Nathanovi hot dogy na Coney Island každý rok, 4. července, pořádá soutěž v pojídání hotdogů, kterou můžete shlédnout i v televizi. A tyto šťavnaté párky si celý rok můžete užít za méně jak 10 dolarů.

A co je lepší než jíst hot dog a dívat se přitom na pořádný zápas v baseballu? Sledovat zápasy v hlavní lize můžete být velmi drahé, ale asi jeden blok od zábavního parku na Coney Island, můžete sledovat zápas Brooklym Cyclones za méně jak 10 dolarů a skutečně si užít malou baseballovou ligu. Každý pátek a sobotu se pouštějí ohňostroje.

Molo 25

Molo 25 v oblasti Tribeca je součástí 100 miliónového projektu na oživení mol v oblasti parku Battery Park City. Můžete si zde zahrát bláznivý golf (za pouhých 5 dolarů, které putují na charitu), fotbal nebo volejbal. Můžete si zabruslit na místním parku nebo si užít výstavy, které se na molu čas od času objevují.

Projděte se po Brooklynském mostě

brooklyn-bridge

Obrázek: Missy S

Další z možností, jak si užít a pokochat se neuvěřitelným pohledem na Manhattan je procházka po Brooklynském mostě. Na mostě je vyznačená pěší zóna přímo nad ruchem místní dopravy, ale dejte si pozor na malé mezery mezi prkny, pokud půjdete v lodičkách. A nezapomeňte si foťák! N

Zkuste prohlídku města

Objevovat město na vlastní pěst je skvělé, ale někdy se vám určitě hodí nějaký zkušený průvodce. Město nabízí nepřeberné množství poznávacích prohlídek a naše partnerské školy vám doporučí ty nejlepší z nich. Tady nabízíme několik našich nejoblíbenějších:

Velká prohlídka kolem centra Manhattanu je zdarma a zahrnuje i velké množství zajímavostí od historiků Justina Ferata a Petera Laskowiche. Tato prohlídka začíná každý pátek po celý rok v 12.30 ve dvoře soch na 120 Park Avenue (grandcentralpartnership.org) (grandcentralpartnership.org).

Za 7 dolarů si můžete poslechnout audio prohlídku vlakového nádraží Grand Central Teminal.

Newyorkská veřejná knihovna nabízí prohlídky zdarma každý den, ale v létě je knihovna v neděli zavřená.

Ve čtvrti Chinatown se také nabízí velké množství prohlídek. Zeptejte se školy na jakékoliv tipy. Pokud budete mít hlad, pak si zajděte do Joe’s Shanghai na jeho slavné dim su!

Kajakem po řece Hudson…

hudson-kayak

Obrázek: Payton Chung

Loděnice v centru města je nezisková organizace, která nabízí bezplatné lekce kajaku. Prostě si zajděte na molo 40 na 72. ulici nebo na molo 96 s plavkami a dostanete záchrannou vestu, kajak, pádlo a pár tipů na to, jak pádlovat. V nabídce jsou krátké výlety kolem mola nebo delší výlety pro zkušenější kajakáře. Více informací na: downtownboathouse.org.

…nebo si zaveslujte v Central Parku

Loděnice Loeb je otevřena denně od dubna až do října. (thecentralparkboathouse.com). Sluncem zalité jezero je romantické místo pro veslování v páru anebo je to ideální místo pro kresbu všech těch zamilovaných veslujících párů. Zapůjčení lodí stojí 12 dolarů na hodinu, plus záloha v ceně 20 dolarů.

Pokochejte se farmářskými trhy na Union Square

Union-Square-Greenmarket

Obrázek: Maggie Hoffman

Na těchto farmářských trzích si nemusíte nic kupovat. Ale poté, co ochutnáte jídlo od 140 místních farmářů, rybářů a pekařů, kteří na Union Square prodávají každé pondělí, středu, pátek a sobotu, určitě nakonec odejdete s plnou taškou dobrot!

Brooklynský bleší trh

Ještě dávno předtím než společnost Urban Outfitters začala prodávat obnošené oblečení za vysoké ceny, byl v New Yorku bezpočet bleších trhů, které nabízeli skvělé ceny a zboží ze šuplíků, garáží a skříní místních obyvatel. Od roku 2008 je Brooklynský bleší trh jedno z nejlepších míst, kde můžete najít klasické a nové oblečení, starožitnosti, šperky, hudbu a další drobnůstky (brooklynflea.com). Podívejte se na jejich stránky, kde získáte informace o nejnovějších místech prodeje.

Newyorský mezinárodní fringe festival

Každý srpen tento mezinárodní festival představí velké množství vystoupení na různých místech a v ulicích města. To zahrnuje vše od tance, dramatu, poezie až po komediální vystoupení. Lístky na jednotlivá vystoupení stojí něco málo pod 20 dolarů, ale pozor, rychle se vyprodávají.

Poslechněte si bezplatné vystoupení studentu Julliardovy akademie.

Každé úterý večer v osm hodin, nabízí studenti a absolventi této legendární školy bezplatný koncert v okouzlujícím átriu na 180 Maiden Lane. Krásná hudba v překrásných prostorách.

The Slipper Room

slipper-room

Obrázek: Sean Savage

The Slipper Room nacházející se na 167 Orchard St., je to nejlepší místo pro burleskní představení. Lístky se většinou pohybují mezi 10 až 15 dolary a zbylé peníze vám budou stačit na pivo, u kterého můžete sledovat akrobacii, magii a ohromující přehlídku korzetů.

Galerie s uměním v Chelsea

Oblast kolem Západní 24.,25. a 26. ulice (map) je domovem velkého množství skvělých galerií, které mají vstupy zdarma. Pokud si ale budete nějaký ten umělecký kousek chtít vzít domů, možná na to budete potřebovat více jak 20 dolarů.

A pokud na vás toho bude příliš, navštivte buddhistický chrám Mahayana

Tento buddhistický chrám je oázou klidu uprostřed ruchu tohoto chaotického města. Nachází se na 133 Canal Street ve čtvrti Chinatown. Za příspěvku jednoho dolaru si můžete obléknout hábit a hledat svůj vnitřní klid.

1,2,3,4,… páni to je tedy 24 zážitků, které můžete levně nebo úplně bezplatně prožít v New Yorku!  Během kurzu anglického jazyka v New York si můžete užít nejenom toto, ale spousty dalších věcí, zatímco si budete zlepšovat angličtinu a získávat přátele v jednom z nejkosmopolitnějších měst na světě. Kdykoliv nás můžete kontaktovat ohledně nabídky kurzů.

Chtěli bychom také poděkovat Newyorčanovi Alexi Troeschovi za pomoc s tímto článkem.