Americký sen

Setkání s Thomas Sautebin (Thomas Michael Christe) v rodném kantonu Jura při návštěvě Švýcarska na vánoční svátky. Příležitost pozdravit tým ESL v Lausanne po jazykovém pobytu v USA, který odstartoval jeho slibnou kariéru ve světě módy a filmu v Los Angeles!

ESL-LausanneThomas Sautebin (Mthemovement clothes) s Caroline Seydoux, Claudio Seri, Aremis Ueter a Kevin Donnet z týmu ESL v Lausanne

ESL: Jak bys zhodnotil rok 2012?

T. S.: Rok 2012 byl spíše pohodový! Řekl bych rok prázdnin s jazykovým pobytem v délce 9 měsíců v Los Angeles, během kterého jsem obdržel jazykový certifikát z angličtiny. Po 6 až 7 měsících strávených v Los Angeles se mi navíc změnil život a nabral jiný směr, protože jsem měl možnost proniknout do hereckého a modelingového prostředí ve Spojených státech.

ESL: Jak budeš trávit vánoční svátky?

T. S.: Především bych chtěl trávit čas s rodinou a užít si ji, dokud jsem ve Švýcarsku, protože za poslední měsíce jsme se moc neviděli. Na začátku roku 2013 mě čeká několik cest po celém světě a nakonec návrat do L. A. na soukromou módní přehlídku Chaka Khan pořádanou začátkem února. Mám velkou radost, že jsem byl pro tuto akci vybrán.

ESL: Jaká byla tvoje motivace pro jazykový pobyt?

T. S.: Poté, co jsem 6 let pracoval v oblasti hodinářství a zdokonalil si během své kariéry své jazykové znalosti z němčiny, chtěl jsem si zlepšit také angličtinu a rozhodl se pro jazykový pobyt. Především jsem chtěl angličtinu využít ve své práci, ale jelikož se jedná o mezinárodní jazyk, je užitečné ji znát i z hlediska osobního, pro mé cestování.

Jazykový pobyt se mi zdál jako dobrý nápad, protože jsem chtěl být do jazyka úplně ponořen a chtěl jsem být obklopen osobami, které jsou schopné odpovědět na mé otázky a jsou vzdělané v oblasti výuky cizího jazyka.

ESL: Jak jsi organizoval svůj jazykový pobyt?

T. S.: Vyhledával jsem na internetu a našel jsem agenturu ESL, která se zobrazila ve vyhledávači jako první v pořadí. Uklidnilo mě, že se jedná o švýcarskou společnost. Poté, co jsem si našetřil peníze, jsem zkontaktoval agenturu ESL v Lausanne, abych jazykový pobyt naplánoval.

ESL: Proč sis vybral L. A.?

T. S.: Chtěl jsem svůj jazykový pobyt strávit někde, kde je příjemné klima a hezké počasí. Říkal jsem si, že ve Velké Británii moc prší a v době, kdy jsem se rozhodoval, tak v Austrálii byla zima. Neměl jsem tudíž přesnou představu a poradce z ESL mi nabídl několik míst pro srovnání. Přitahoval mě BostonNew York nebo Miami, ale faktem je, že jsem na východním pobřeží USA již byl. Ve hře bylo také San Francisko nebo San Diego, ale nakonec jsem se rozhodl pro L. A.

Nejenom před odjezdem, ale i během mého jazykového pobytu byla ESL neustále připravena zodpovědět všechny mé dotazy a zabývat se mými očekáváními. Jednání s ESL bylo vždy příjemné a jsem velmi spokojen s organizací. Ostatně bych chtěl rád za vše ESL poděkovat a doporučit ji každému, kdo hodlá plánovat svůj jazykový pobyt.

ESL: Díky! Je nám potěšením!! Jaké byly tvé první dojmy po příjezdu do L. A.?

T. S.: První věc, která mě uchvátila, je velikost města. Cítil jsem se trochu ztracený, ale to je součást zahraniční zkušenosti. Můj příjezd proběhl bez problémů, na letišti na mě čekal řidič, který mě odvezl do místa, kde jsem bydlel. Během cesty jsem se mohl seznámit s prostředím a zvyknout si na to, kde vlastně jsem.

Nejdříve se mi město zdálo špinavé, ale záhy jsem se naučil relativizovat při pomyšlení na počet obyvatel ve městě, kterých je více než v celém Švýcarsku. S takovým počtem obyvatel je nemožné očekávat čistotu tak jako doma.

Lidé jsou jinak velice otevření a mají k sobě úctu, jsou méně posměvační, což se mi zvláště líbilo.

Los-Angeles-by-Night

ESL: Kde jsi byl ubytován? Jak ti to pomohlo v aklimatizaci?

T. S.: Čtvrť, ve které jsem měl bydlet, jsem znal už předem, protože několik týdnů před odjezdem mi ESL zaslala informace týkající se mé hostitelské rodiny, jako je jméno, adresa, zájmy atd. Na čtvrť jsem se tak mohl podívat na internetu. Fairfax District je residenční, židovská čtvrť v Los Angeles, přičemž jsem velmi rád, že jsem toto společenství mohl poznat blíže.

Hostitelská rodina mě velice pěkně přijala a měl jsem to štěstí bydlet ve velkém pokoji. Pokud jde o původ hostitelské rodiny, mohl jsem odhalit všechny možné židovské tradice, recepty a zvyky, které jsem do té doby neznal. Byla to pro mě zajímavá zkušenost.

ESL: Co odstartovalo tvůj americký sen?

T. S.: Byl jsem osloven na ulici a bylo mi nabídnuto, abych se zúčastnil castingu na Fashion Week v Los Angeles, který začínal několik dní nato. Byl jsem vybrán pro módní přehlídku a to byl právě odrazový můstek, i když mi šlo zpočátku jen o zábavu. Šlo o zlomovou událost a v současné době pokračuji ve spolupráci s osobami, se kterými jsem se na přehlídce seznámil.

Kromě toho se mi podařilo super seznámení v jednom fastfoodu. Oslovil mě herec, který hraje v několika známých seriálech, seznámili jsme se a stali se přáteli. Díky němu jsem se dostal na mnohé soukromé večírky, kde jsem potkával celebrity a lidi z modelingu, a rozšířil si tak svou síť známých. Také jsem tam potkal členy kapely Black Eyed Peas.

ESL: Co jsi musel udělat, abys na sebe upozornil a získal následně nové kontakty? Je nutné přistoupit na vše, co je nabízeno?

T. S.: Opravdu si myslím, že se můžeme zviditelnit díky své osobnosti. Je nutné o sebe dbát, ale současně zůstat přirozeným. Nemá cenu ze sebe dělat šaška. Pokud jde o mě, vše se odehrálo velmi nenásilně, cestou zajímavých, ale nikoliv zištných, setkání.

Pro můj jazykový pobyt jsem si předem připravil rozpočet, který jsem i na místě dodržoval. Nebyl jsem tudíž nucen brát jakoukoliv nabídku na rozdíl od jiných, kteří tak musí učinit, aby měli z čeho žít. Nabízeli mi různé věci, ale vybíral jsem si podle svého vkusu a osobního přesvědčení.

Learn-English-in-Hollywood

ESL: Znal jsi už předtím umělecké prostředí, ve kterém se nyní pohybuješ?

T. S.: Můj strýc byl divadelní režisér a díky němu jsem i divadlo hrál. Ale filmové prostředí jsem neznal. Nicméně vždy jsem měl cit pro herectví. Už když jsem hrál fotbal, byl jsem známý pro mé komické výstupy!!! (smích). Věděl jsem tedy trochu, jak k věci přistoupit, i když umělecké prostředí pro mě zůstává novinkou.

ESL: Který z večírků v Los Angeles je pro tebe nezapomenutelný?

T. S.: Velice se mi líbila akce pořádaná ve slavném Playboy Mansion, kam je velice těžké se dostat. Jídlo tam bylo naprosto excelentní! Jde o neuvěřitelné večírky, ale je třeba říct, že se často jedná o charitativní akce, což je skvělé.

ESL: Koho bys rád potkal v Los Angeles?

T. S.: Nevyhledávám setkání s někým konkrétním, i když je to vždy zážitek potkat celebritu, kterou vidíme v televizi či v kině. Stejně jako ji potkat při joggingu na pláži­…

Teď vážně. Jsem především rád, že jsem našel sebe sama. Teď už vím, jakou cestou se chci ubírat, i když se mi naskytly podobné příležitosti i v průběhu cest s mojí rodinou.

ESL: Jak je to s tvojí angličtinou?

T. S.: Moje úroveň angličtiny je dost dobrá na to, abych se mohl napříště pohybovat v této oblasti. Moje babička, původem švýcarsko-německá, žije již 25 let u francouzské hranice. Učí se vlastně dennodenně, ale neustále má svůj přízvuk! Myslím, že to bude stejné se mnou, ale učit se každý den mě navíc baví!

ESL: Myslíš si, že jazykový pobyt byl dobrý nápad?

T. S.: Podpora ze strany ESL při organizaci jazykového pobytu byla jasným plusem. Myslím si, že nejlepší způsob, jak se naučit cizí jazyk, je určitě v zahraničí, jinak bych v mé situaci volil soukromé kurzy. Jsem ovšem rád, že jsem odjel a mohl jsem tak poznat jiné osoby a kultury z celého světa. Navíc, i když události zamíchaly s mým dennodenním životem v L. A., úspěšně jsem dokončil kurzy a složil jazykovou zkoušku. Záleželo mi na tom, abych dokončil, co jsem začal.

Thomas-SautebinThomas Sautebin in Los Angeles

ESL: Jaká jsou tvá předsevzetí a přání pro rok 2013?

T. S.: Budu se snažit pracovat ze všech sil, ale zároveň chci zůstat nohama pevně na zemi. Zejména chci dělat radost těm, kteří mi důvěřují.

Doufám, že mi štěstí bude nakloněno a že se objeví i další příležitosti. Především bych se chtěl orientovat směrem k filmu, i když se mi modeling prozatím líbí. Byl bych velmi šťastný, kdybych mohl vystoupit v nějakém filmu, v ne moc krátkých a zajímavých rolích.

ESL: Změnil se nějak postoj lidí vůči tobě po návratu do Švýcarska?

T. S.: Ještě během mého pobytu v Los Angeles se v jednom švýcarském deníku o mně objevil článek, který vyvolal trochu rozruchu a euforie, ale rovněž závisti. Jinak mám ovšem hodně podpory ze strany rodiny a přátel.

ESL: Objevily se od té doby nějaké příležitosti ve Švýcarsku?

T. S.: Neznamená to, že bych nechtěl rozšířit své aktivity i ve Švýcarsku, ale svět módy a filmu není v naší zemi dominantní. V naší zemi je velice těžké prorazit díky jazykovým bariérám. Ale velice rád bych spolupracoval například na reklamních spotech. Prozatím mám jednoho manažera a agenta ve Spojených státech.

ESL: Měl bys závěrem nějakou radu pro ty, kteří chtějí odjet na jazykový pobyt, zejména do USA?

T. S.: Odjeďte tam, kde chcete něco zažít a buďte otevřené mysli. Já sám jsem nečekal, co se mi může přihodit. Užívejte si! Potkat zajímavé lidi během jazykového pobytu, ve škole, ale i jinde, byl fantastický aspekt mé zahraniční zkušenosti.

ESL nabízí ve světové metropoli filmu program ANGLIČTINA + FILMOVÁ STUDIA & FILMOVÁ PRODUKCE, který kombinuje kurzy anglického jazyka s tématy a aktivitami z oblasti filmu. Odjeďte na jazykový pobyt do Los Angeles a odhalte historii filmu, jeho současnost a rovněž různé techniky používané při filmové produkci a postprodukci. Základy herectví a speciální efekty… to vše je pro Vás připraveno, abyste odhalili svět filmu!