Volba vhodného ubytování

Destinace Duben 8, 2013

Pokaždé, když cestujete, je pár věcí, na které je třeba myslet. Jsou to především: bezpečnost, přiměřený rozpočet a pohodlí. Stejně jako naši předkové potřebujeme pohodlnou a bezpečnou jeskyni, kde se můžeme vyspat!

Proto v ESL klademe velký důraz na to, aby si všichni naši studenti vybrali to pravé bydlení. Bydlíte-li v prostředí, které vám sedí a kde se cítite být v pohodlí a v bezpečí, pak může být váš studijní jazykový pobyt skutečně zážitkem na celý život.

První, co při výběru pobytu vezmete v úvahu, by samozřejmě měla být destinace a jazyková škola, ale ubytování je také hodně důležité a měli byste na něj při rozhodování myslet. Je třeba uvědomit si své osobní cíle a to, jak chcete svůj pobyt v zahraničí strávit, protože to bude mít velký vliv na to, který druh ubytování pro vás bude nejlepší.

image007

Jak se oblast studia v zahraničí rozvíjela, v posledním desetiletí došlo k výraznému posunu v očekávání studentů, a tak se možnosti ubytování výrazně rozšířily, aby vyhovovaly jejich potřebám.

Hostitelská rodina

Ubytování u místních, známé jako bydlení v „hostitelské rodině“, bylo dlouho jedinou možností pro ty studenty jazyků, kteří nechtěli bydlet v hotelu. I přes název „hostitelská rodina“ se ale nemusí vždy jednat o klasickou rodinu s mámou, tátou a dětmi.

Ubytování v hostitelské rodině má spoustu výhod a jsme přesvědčeni, že se stále jedná o nejefektivnější druh ubytování, chcete-li v jazyce, který se učíte, dosáhnout rychlého pokroku. Když bydlíte u místní rodiny, jste totiž neustále ponořeni do jazyka a používáte ho od rána do večera. Ochutnáte místní kuchyni, na vlastní kůži si vyzkoušíte, jak se v dané zemi žije, a často se svými hostiteli navážete silné pouto.

Bydlení u rodiny je atraktivní volbou pro studenty, kteří nikdy nežili daleko od svých vlastních rodin. Je to jakési nenásilné uvedení do života mimo pohodlí domova, a přitom v něm.

V posledních deseti letech ale na úkor hostitelských rodin došlo k postupnému nárůstu oblíbenosti bydlení v rezidencích společně s dalšími zahraničními studenty.

Ubytování ve studentské rezidenci

Jste-li připraveni zažít skutečnou nezávislost, sdílený byt nebo studentská rezidence pro vás bude to pravé. Tento druh ubytování spočívá v tom, že bydlíte společně s zahraničními i místními studenty a sami si zajišťujete jídlo (ačkoli některé možnosti stravování jsou k dispozici), perete a… ráno se musíte sami vzbudit!

V porovnání s tradičním ubytováním v hostitelské rodině vás tak čeká úplně jiný zážitek. Studentské koleje a sdílené byty nabízejí neuvěřitelně rozmanité a mezinárodní prostředí, kde budete trávit čas s lidmi z celé řady různých kultur. Máte možnost trávit příjemné večery s lidmi ze všech koutů světa, vyměňovat si navzájem zážitky a odnést si něco z „rychlokurzu“, jak se žije v jiných kulturách.

Díky tomuto typu ubytování se naučíte používat cizí jazyk jako „lingua franca“. Na druhou stranu vás ale nečeká taková úroveň ponoření jako v hostitelské rodině a nebudete vystaveni stejné úrovni jazyka. Je to mnohem více mezinárodní zkušenost: přijdete o jistou část autentické kultury v zemi, kde jste ubytováni, ale získáte zkušenosti ze života v mezinárodním prostředí.

image001Ve většině rezidencí je společná kuchyň, což je skvělá příležitost, jak se setkat s ostatními studenty a podělit se o recepty i o nějaké to jídlo.

Když školy poprvé začaly nabízet ubytování v studentských rezidencích, obvykle se jednalo o ubytovací kapacity místních univerzit, jejichž studenti na léto odjeli pryč. V posledních letech se ovšem nároky mladých cestovatelů na pohodlí dramaticky zvýšily.

image003Standardy ubytování v rezidencích se neustále zvyšují. Mnohé rezidence nabízí vybavení pro trávení volného času, jako jsou bazény (tady ve Ft Lauderdale), střešní terasy s společnými prostorami nebo fitness centra.

V oblastech s rozvinutým trhem, jako je Velká Británie, Austrálie nebo USA, které patří mezi přední destinace pro mezinárodní studium angličtiny, se nyní stává běžným jevem například vlastní koupelna, bezplatné připojení prostřednictvím WiFi a TV s plochou obrazovkou ve společných prostorách.

image005V nabídce je široká škála možností ubytování, ať už je váš rozpočet jakýkoliv. Například tady v Austrálii – od společných pokojů až po luxusní sdílené byty.

Ředitel produktového vývoje ESL Krister Weidenhielm říká: „Zaznamenali jsme velký nárůst poptávky, ale i nároků na ubytování v rezidencích. Mezi hlavní důvody, proč si vybrat právě ubytování v rezidenci, patří míra samostatnosti a nezávislosti, kterou toto ubytování nabízí, zejména pokud jde o vlastní stravovací režim a trávení času. Dále je to rozhodnutí bydlet společně s dalšími studenty na „stejné vlně“ v skutečně mezinárodním prostředí, které jazykový pobyt obohatí o setkání, interakci a přátelství. Dalším důvodem může být potřeba poněkud standardizovanějšího ubytování, kde víte, do čeho jdete, co se týče vybavení nebo umístění a vzdálenosti od školy. ESL dlouhodobě podporuje své partnerské školy v tom, aby nabízely širší škálu ubytování v souladu s očekáváním studentů. Rádi vidíme, že mnoho škol do této důležité součásti zážitku ze studia v zahraničí nyní investuje. My jsme zase zvýšili úroveň informací, které o ubytování poskytujeme, protože jsme přesvědčeni, že výběr správného bydlení hraje důležitou roli, chcete-li zajistit, aby byl jazykový pobyt po všech stránkách úspěšný.“

image009image011Zde vidíte, jak může probíhatspolečná snídaně studentů v rezidenci v Bournemouthu a ráno studentky, která si v student house v Brightonu u snídaně čte e-maily. Mezi hlavní kritéria dnešních studentů patří společné zážitky, možnost trávit čas podle sebe a dostupnost WiFI.

Tým ESL pravidelně po celém světě navštěvuje možnosti ubytování, které jsou v nabídce, i ty, které naše partnerské školy právě připravují.

image013Krister Weidenhielm na návštěvě nové rezidence, která je právě ve výstavbě. Bude se nacházet hned vedle budovy naší partnerské školy Liverpool School of English. Pokoje budou mít vlastní koupelny a společenské prostory s veškerým komfortem, aby si studenti mohli naplno užívat svou nezávislost. K ubytování bude k dispozici od léta 2013.

Nepodceňujte význam ubytování

Věřte tomu nebo ne, naše týmy, které zodpovídají za organizaci studentských pobytů v zahraničí, pravděpodobně čelí více dotazům o ubytování než například o výuce a dalších aspektech cesty. Výběr správného ubytování je velmi důležitým krokem při plánování jazykového studijního pobytu.

Popřemýšlejte o tom, co chcete zažít. Je-li vaším cílem co největší pokrok v jazyce, který se učíte, a zároveň proniknutí do místní kultury, těžko něco přebije ubytování v rodině. Mnozí naši studenti se svými hostitelskými rodinami zůstávají v kontaktu ještě dlouho po svém návratu. Navíc tento druh ubytování často nabízí nejlepší poměr „cena/výkon“.

Toužíte-li po větší míře nezávislosti a po kosmopolitní atmosféře, vaše očekávání lépe splní studentské rezidence a sdílené byty. Může tam být pořádně „party“ atmosféra, takže buďte připraveni!

A co je nejdůležitější, mějte na paměti, že pravidelně navštěvujeme partnerské školy a jsme obeznámeni s tím, co ta která škola nabízí. Nebojte se o ubytování poradit s naším týmem!

image017Studenti grilují na střešní terase rezidence s výhledem na Sydney.

 

By Alex Hammond

What do you think?