5 důvodů, proč cestovat vlakem

Jaký je nejrychlejší způsob dostat se z centra Paříže do centra Londýna? V případě, že vaše privátní letadlo zrovna nefunguje! Evropské železnice nabízí komfort, hodnotu a pohodlí.

Takže proč je cestování po Evropě vlakem skvělou možností?

Čas optimalizace – centrum města do centra města

Jedním z hlavních cílů železnice je, že budete cestovat do a ze srdce akce. Letiště jsou často i mimo města. Například, I když let mezi Paříží CDG a Londýnem Heathrow obvykle trvá asi hodinu, letiště jsou od asi 25 kilometrů od centra svých měst. To vyžaduje buď jízdu autem nebo výlet veřejnou dopravou, což může být pomalé a protivné.

London Heathrow St Pancras

Letiště používaná nízkonákladovými leteckými společnostmi jsou často ještě dál: Londýn Gatwick, který je domovským letištěm EasyJet, je blíže k Brightonu, než k centru Londýna.

Mezitím, Eurostar z Paříže Sever do Londýne St Pancras trvá 2:15 minut. A z Bruselu do Londýna St Pancras 01:54 minut.

Přidáte-li dohromady dobu potřebnou pro přepravu na a z letiště, check-in a bezpečnostní kontroly, vlakem z centra města do centra města je to výrazně rychlejší než létání.

Stejně tak často toto platí i pro cestování v rámci jedné země. Španělsko například investoval mnoho peněz do železnice a jeho Alta Velocidad Espanola (AVE) nyní spojuje většinu velkých měst v zemi. K dispozici mají 54 vlaků, které jezdí denně mezi Madridem a Barcelonou a cesta trvá 2:30 hodin (vstupenky vyjdou na 37.75 euro). Stejná cesta autobusem bude jen o trochu levnejší, ale bude trvat nejméně třikrát tak dlouho.

Mezitím lety stojí zhruba stejně jako AVE a poslední let okolo 01:15 hod vyžaduje cestu vlakem na každý konec města. Se všemi přestupy nemáte vůbec čas se na něco soustředit. Naproti tomu můžete využít svůj čas v AVE pro svoji práci, četbu nebo si vychutnat sladkosti Candy Crush.

Neexistuje nic jako agresivní jízda vlakem

Swiss Train
Bernina Express, Photo: Hans-Rudolf Stoll

Agresivní jízda na silnici je skutečná věc. V letecké depravě je stále více a dokáže cestu velmi znepříjemnit. Ale ve vlaku?

Na cestě vlakem je něco neodmyslytelně relaxačního. Možná je to měnící se krajinou za oknem. Nebo možností přestávky v jídelním voze. Pro některé lidi je to ujištění, že jste připojeni k zemi.

Například 8 hodin vlakem z Freiburgu do Berlina (od 79 eur) vás provede Černým lesem a celou cestou přes Německo. Můžete se těšit na výhled během dne nebo prostě spát v noci ve vlaku tak, jako naši zaměstanci při nedávné cestě do Německa. Pokud uvažujete o kurzu se dvěma destinacemi, vlak může být dobrý způsob, jak se dostat mezi tyto místa.

Berlin-Hauptbahnhof
Berlin Hauptbahnhof

Bezpečnostní kontrola a její pracovníci na letištích jsou nutností, ale dost nevrlí… proč je v tom nenechat a nejet místo toho vlakem?

Levné jízdenky na vlak

Pokud si zabookujete jízdenky v předstihu, můžete získat některé vynikající mezinárodní nabídky. Například z Londýna do Paříže zpáteční jízdenka u Eurostaru začíná na 69 librách (nebo 88 librách). Když si uvědomíte, že ty nejlevnější lety s EasyJetem jsou hruba za stejnou cenu, vlak vypadá jako vynikající varianta.

Zürichu do Vídně za méně než 8 hodin s jízdenkou v předstihu zaplatíte od 29 euro jednu cestu. Toto je součástí ÖBB’s Railjet service, která vede celou cestu z Zürichu do Budapešti (začínající na 40 eurech jedna cesta). Klíčem k úspěchu je koupit si lístky s předstihem – uvedené dva tarify jsou k dispozici v omezeném množství v rámci ÖBB’s Sparschiene schématu.

OEBB-Railjet
ÖBB Railjet, Photo: Ken Hawkins

Občas bývají v místě vašeho příjezdu také zajímavé nabídky. Například Deutsche Bahn Krásný-Víkend-Jízdenka (více informací) stojí 42 euro a opravňuje vás cestovat celou DB sítí pro max 5 osob, které cestují společně vlakem nebo v sobotu nebo v neděli od půlnoci do 3 hodin ráno následujícího dne (1 den). Je to skvělý způsob, jak prozkoumat Německo jako skupina.

V Británii můžete velmi často najít vyjímečně levné jízdenky na vlak, pokud si je zabookujete předem. Například jízdenka mezi Lodnýnem a Liverpoolem (nebo Manchesterem) jednosměrná začíná na 12.50 librách, pokud si ji objednáte předem. V den odjezdu můžete zaplatit až 75 liber nebo i více. Protože Británie má privatizované dráhy, systém může být matoucí. thetrainline.com je obvykle dobrým místem k hledání informací.

Vlak ale není vždy nejlevnější možnost cestování do zahraničí a to zejména s růstem nízkonákladových leteckých společností. Určitě byste měli zkontrolovat dostupné nabídky před rezervací. K dispozici je seznam operátorů na konci tohoto článku.

Cestování vlakem je šetrnější k životnímu prostředí

Vlaky jsou energeticky šetrnější než letadla nebo auta. Například emise CO2 z letecké dopravy jsou v rozmezí od 0,24kg CO2 na kilometr pro krátké lety a od 0,18kg CO2 pro dlouhé lety. Krátké lety, například v rámci Evropy, jsou méně účinné v důsledku vysokých nákladů na energii na vzlet a přistání (Concord dříve spálil dvě tuny paliva jen při pojíždění na dráze).

V průměru dojíždějící vlakem a metrem vydávají 0,16kg CO2 na kilometr a dálkové vlaky vypouštějí 0,19kg CO2 na kilometr.

Může to být společenské (pokud chcete)

V Richard Linklaterově filmu z roku 1995 Before Sunrise, mladý americký cestovatel (Ethan Hawke) se zapovídá se svou francouzskou sousedkou (Julie Delpy) ve vlaku přes Rakousko. Rychle učiní rozhodnutí vystoupit spolu a strávit spolu neplánovaný společný večer ve Vídni. Dvě pokračování o téměř dvacet let později a pár je stále spolu!

north-by-northwest-dining-car

A pak byla ve vlaku ona nezapomenutelná scéna v Alfreda Hitchcocka North by Northwest kde Cary Grant okouzlí Eva Marie Saint v jídelním voze.

Na dlouhé cestě vlakem je něco ve své podstatě socializačního a jídelní vůz je místo kam jít, pokud se chcete s někým zpřátelit. Případně si nasaďtě sluchátka a můžete si úplně osamotě vychutnat pohled z okna!

Cestovali jste někdy po Evropě vlakem? Jaký to byl zážitek?

Europské železniční společnosti:

Rakousko: www.oebb.at

Belgie: www.belgianrail.be

Česká republika: www.cd.cz

Dánsko: www.dsb.dk

Eurostar: www.eurostar.com

Francie: www.sncf.com

Německo: www.bahn.com

Itálie: www.trenitalia.com

Nizozemsko: www.ns.nl

Portugalsko: www.cp.pt

Španělsko: www.renfe.com

Švédsko: www.sj.se

Švýcarsko: www.sbb.ch