Co byste všechno chtěli stihnout, než zemřete?

Zatímco v češtině “natáhnete bačkory”, v němčině “žerete trávu“, ve španělštině “natáhnete nohy“, a ve francouzštině “zalomíte dýmku“,  v angličtině “nakopnete kbelík“. A právě z této fráze pochází výraz “kbelíkový seznam”: všechno, co byste rádi stihli udělat před svou smrtí.

Naučit se cizí jazyk máme na našem listu přání všichni a naše společnost vás v tom bude jenom podporovat, ale pokud pojedete na jazykový kurz, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Páni, dneska se ty idiomy jenom hrnou!

Náš seznam je rozdělen do tří kategorií: vysněná místa, zážitky a události, ale všechny tři jsou mezi sebou vzájemně propojené. Většina uvedených věcí jsou kombinací těchto třech kategorií. A všechny jsou vám nadosah, pokud vyjedete na jazykový kurz se společností ESL.

V komentářích se můžete podělit o své vlastní seznamy. Tady je ten náš:

Vysněné destinace

Potkat úžasná zvířata v africké savaně

Rhino

Což takhle spát v malé chatrči, budit se s vycházejícím sluncem a strávit celý den sledováním lvů, slonů, buvolů, leopardů či nosorožců? Pak je pro vás tou nejlepší volbou Jihoafrická republika, kde nabízíme naše jazykové kurzy v lokalitách po celé této úžasné zemi.

Prozkoumat Amazonský deštný prales

Amazonas

Největší a nejrozmanitější deštný prales na světě je domovem tisíce unikátních živočichů. Obří motýli, pestrobarevní ptáci, ještěrky či velké kočkovité šelmy jsou jenom jedni z mála, kteří se zde nacházejí. I přes desetiletí deforestace, zůstává Amazonský prales neuvěřitelně obrovský a můžeme zde pořád najít kmeny, které žijí kompletně odříznuté od moderní civilizace. Nenechte si ujít příležitost probádat tento pradávný svět!

Do deštného pralesa se dá dostat přes Bogotu v Kolumbii (dvou hodinový let to Leticia, hlavního města amazonského státu) nebo přes Brazílii z Recife nebo Fortazely, odkud byste letěli do Belemu či Manaus.

Vyšplhat na horu Aconcagua – nejvyšší vrchol Andského pohoří

aconcagua

Nejvyšší hora obou Amerik, vysoká 6 960m, se nachází na západě Argentiny v blízkosti hranic s Chile. Výstup na tuto horu je velmi náročný. Pro představu při výstupu na Kilimandžáro (5 895 m) nepotřebujete žádnou speciální výstroj či vybavení, ale na výstup Aconcaguy je potřeba mít nějaké zkušenosti a dobrou fyzičku. Naštěstí to není ale zase tak náročný výstup jako na vrcholky asijských velikánů, kde opravdu můžete natáhnout bačkory.

Výlet můžete podniknout ze Santiaga v Chile nebo z Buenos Aires v Argentině.

Divy světa: Grand Canyon, hora Ayres Rock, Machu Picchu, Velká čínská zeď, pyramidy, skalní město Petra…

Vyberte si a nezapomeňte si vzít foťák.

Zážitky

Potápění se žraloky

shark-diving

Zaplavat si s těmi nejnebezpečnějšími predátory v oceánu není pro slabé povahy. Můžete se ale uklidňovat tím, že vás od jejich chladných očí a ostrých zubů odděluje sklo a železná klec. Jihoafrická republika a Havaj jsou oblíbenými destinace pro tuto zábavu.

Sir David Attenborough jednou řekl: “nejúžasnější chvíle nastala, když jsem si na sebe poprvé obléknul neopren a ponořil se do korálového útesu. Je neuvěřitelné, že se můžete pohybovat ve všech třech směrech.” Velký korálový útes v Austrálii je nezapomenutelný.

Bungee Jumping

Přivázat se k obrovské elastické šňůře a skočit do neznáma je neopakovatelným zážitkem. Město Queenstown na Novém Zélandu je domovem této zábavy a neuvěřitelné místo pro váš první skok.

Heli-lyžování

heliski

Každému zkušenému lyžaři jednou sjezdovky zevšední. Proto je heli-lyžování úžasnou možností prozkoumat místa, která byla předtím lyžařům nepřístupná. Nic nepřekoná ten pocit, že stojíte na vrcholu a máte celou horu jenom pro sebe.

Pokud nemáte peníze na to, abyste si objednali helikoptéru, nezapomeňte, že jižně od rovníků leží skvělé lyžařské rezorty, jako například v Argentině, Chile či na Novém Zélandu. Můžete lyžovat celý rok!

Podívejte se na nabídku našich lyžařských rezortů zde.

Oblek šitý na míru

suit-tailoring

Tato nabídka je určena pro pány. Nechat si ušít sako v Evropě stojí tisíce a jedná se o proces, který trvá velmi dlouho.

Naopak v Asii za ušití obleku zaplatíte pouze zlomek ceny, kterou byste platili v Evropě a oblek vám padne jako ulitý. Vyberte si vyhlášeného krejčího a najdete i velmi kvalitní látky (ptejte se místních, jelikož ne všichni krejčí jsou si rovni.

Většina krejčích pochází ze severu Indie, stejně jako většina látek. Když si budete vybírat oblek, musíte jít do co nejvíce detailů, jelikož místní styl nemusí být zrovna módní. Celé šití bude chvíli trvat, takže očekávejte, že vás budou opakovaně měřit.

Pokud si nechcete kupovat celý oblek, košile šité na míru stojí méně, než košile v supermarketech v Evropě.

Známá cesta Route 66

route-66

Dnes už ikonická americká dálnice, která vede z Chicaga do Santa Monicy. Je dlouhá skoro  4000km a vede napříč osmi státy skrze srdce této země a nabízí nepřekonatelný zážitek a ochutnávku té pravé Ameriky. Část původní “Matky cest” je dnes součástí přírody, ale můžete jí pořád projet skrze různé dálnice. Dejte si načas a pořádně si tento moment vychutnejte.

Nabídku destinací v USA najdete zde: here.

Události

Karneval v Riu

carnival-in-rio-dancers

Přes 200 škol, které vyučují sambu roztančí ulice Rio de Janeira a město, které už tak miluje oslavy se úplně zblázní. Není to ta největší párty na světě?

Možná. Města na severu Brazílie, například Olinda nebo Salvador de Bahia, si tuto karnevalovou tradici půjčili a přidali k ní trochu afrického rytmu. Karneval ve městě Salvador o sobě tvrdí, že je to ta největší pouliční párty na světě. Více informací o našich kurzech v Brazílii najdete zde: here.

Karneval v Panamě není tak známý, ale je stejně šílený, určitě byste si ho měli užít alespoň jednou za život! V Evropě se nabízí například karneval v Kolíně nad Rýnem, který je zase typicky německý se spoustou piva a klaunskými nosy.

Svátek Holi v Indii

Indický svátek barev je původem hinduistická oslava jara, ale v nedávné době se rozšířila napříč náboženskými vyznáními v Indii.  Je snadné pochopit proč: je to šance pobíhat po ulicích a nechat se polévat pestrobarevnými barvami a to se líbí každému.

Zde naleznete vice informací o indických festivalech: More about India’s festivals.

Vánoce na pláži v Austrálii

Příjemně strávené Vánoce se svými bližními jsou nezapomenutelné, ale co takhle se na štědrý den vzbudit, zasurfovat si s přáteli a strávit odpoledne na pláži s vychlazeným nápojem v ruce?

Sydney je také první velké město, které vítá Nový rok, a ohňostroje jsou zde neuvěřitelné.

Festival v Glastonbury

glastonbury-festival

Mnoho mezinárodních festivalů se snaží přiblížit tomu největšímu ve Velké Británii. Kolem 175 000 lidí se sjede do Somerset (poblíž Stonehenge), aby si poslechli ty nejlepší světové skupiny a umělce. Ale hudba je jenom jednou z mnoha zajímavostí, které se zde nacházejí. Festival v Glastonbury je už dlouhou dobu největším místem pro květinové děti a festival má alternativní tón.

Více informací o našich kurzech ve Velké Británii naleznete zde: here.

48 hodinová party v Berlíně

I přes snahy developerů, je hlavní město Německa stále vyhledávanou destinací pro divoké party a víkendy…. kdykoliv v roce! Bude vám hučet v uších ještě měsíce potom, co přijedete domů.

Fotbal na Wembley stadionu

Wembley-Stadium

Stadion ve Wembley v severním Londýně je domovem fotbalu. Národní stadion hostuje nejenom mezinárodní fotbalové zápasy a finále premier league, ale i nejstarší fotbalovou soutěž na světě: FA pohár.

To je náš kbelíkový seznam. Jaký je ten váš?

Fotografie byly poskytnuty přes CC licenci: Nosorožec: Mara1, Amazonský prales: Aah-yeah Aconcagua: Pato Novoa, Potápění se žraloky: Victor Bergmann, Heli-lyžování: Dirk Groeger, Obleky na míru: Hello Turkey Joe, Route 66: Chuck Coker, Karneval v Riu: sfmission.com, Glastonbury: Mojobaron, Wembley: Ed Webster