Prodlužte si léto

V září a říjnu se část Evropy severně od Alp připravuje na zimu. Večery jsou krátké, letní šaty se odkládají a čekají na příští sezonu a poslední uhlíky z grilů se už dávno rozpadly v prach. Existují ale místa, kam můžete odjet a užít si ještě jeden měsíc léta navíc, po kterém následuje nádherný podzim. Září a říjen jsou možná dokonce obdobím, kdy lze návštěvu některých našich populárních destinací doporučit nejvíc.

USA a Kanada

Zeptáte-li se některého obyvatele New Yorku (nebo Toronta, Vancouveru, Bostonu a dalších), kdy se jim ve městě líbí nejvíc, jednou z nejčastějších odpovědí bude pravděpodobně konec léta. Zástupy turistů odjely, kalendář je nabitý kulturními událostmi a místní vysokoškoláci se vrací zpět na univerzitu – v září a na začátku října totiž na velkých univerzitách v USA a v Kanadě začíná nový akademický rok.

Právě tehdy také odjíždí spousta našich studentů na čtvrtletí, semestr nebo akademický rok. Ve městech vládne skvělá atmosféra – to “nováčci” poprvé objevují jeho půvaby a navrátivší se studenti se scházejí s přáteli a opět si užívají studentského života poté, co museli trávit dlouhé týdny doma u rodičů. Pro pobyt v USA a v Kanadě je to to zkrátka ideální doba.

Kitsilano showboat

Foto: Richard Eriksson

Dáme vám příklad. Ve Vancouveru je v září příjemně teplé počasí a na Kitsilano Beach můžete prožít mnoho slunečných odpolední. Na vrcholcích hor na druhé straně zátoky se možná bude třpytit troche sněhu, což je obzvláště krásná podívaná, která stojí za fotku. Ve městě se můžete zúčastnit mnoha kulturních událostí, například Vancouver Fringe Festival a Vancouver International Film Festival. Navíc je to jedno z nejlepších období pro výlet do Kanady – velké společnosti v té době totiž často nabízejí letenky za výhodnou cenu. Přečtěte si o 10 věcí, které můžete dělat ve Vancouveru za méně než 20 dolarů.

I v jiných městech můžete v září zažít to nejlepší z mezinárodní kinematografie a spoustu kulturních akcí: Toronto International Film Festival přitahuje spoustu hvězd z celého světa. V nejteplejších měsících v roce bývá v Torontu nepříjemně dusno a vlhko, ale září bývá mnohem příjemnější: teploty jsou ideální pro projížďku na kole, ale stále dost vysoké na odpolední plážový volejbal.

Autumn Beach

Foto: Nicola

Toužíte-li po pořádném horku, můžete vyrazit na západ USA. V Los Angeles si můžete vychutnat místní slunce – oblečení jen v tričku, zatímco v Evropě léto už dávno skončilo. Ulice, pláže a parky jsou i v říjnu plné lidí a surfování je v plném proudu. Období od září až do listopadu  je na jihu Kalifornie (ve městech jako San DiegoLos Angeles nebo dokonce San Francisco) pro surfování nejlepší.

Města na východním pobřeží po horkých letních měsích už dávno zchladla.  Průměrné teploty vNew York City se v září pohybují mezi 16 °C a 24 °C. Stejně tak to pokračuje v říjnu.  Říjen je v New Yorku nejchladnější měsíc – to je však velmi relativní a nezapomeňte, že nejklidnější měsíc v NYC je pořád mnohem vice vzrušující než vrchol sezony v 99 % měst na světě! Můžete se v klidu procházet, aniž byste nestále vráželi do davu fotografujících turistů. Přečtete si o 20 věcech, které si v New Yorku užijete za méně než 20 dolarů.

fall foliage

Foto: dfbphotos

Říjen je take období, kdy se listnaté stormy na východním pobřeží rozehrají těmi nejkrásnějšími barvami. Podle staré místní legendy kdysi mezi zvířaty Velké rady působil  problem sobecký a pyšný medvěd. Po dlouhém boji s jelenem, který se k němu nechoval s dostatečnou úctou, byl medvěd zraněn. Mocný vlk přišel zasáhnout, jelen se ale rozběhl napříč oblohou a z paroží mu kapala krev. Ta spadla dolů na zem a dala listům jejich červenou, karmínovou, šarlatovou a hnědou barvu. Navštívíte-li na podzim Severní Ameriku, pochopíte, proč listy sehrály roli v místní mytologii. Výlet za “barvami” si nesmíte nechat ujít.

Bostonu je září měsícem, kdy se student vrací zpět do města. Tento měsíc je také nejrušnějším měsícem co se týká kultury – nenechte si ujít Boston Arts Festival, Boston Film Festival a South Boston Street Festival. Zkrátka je to skvělá doba, kdy toto město navštívit! Počasí v Bostonu je, stejně jako v New Yorku, v září nejlepší a zůstává teplé až do října, kdy město spolu s listy změní barvu.

Jižní Evropa

V Evropě je místo, kde se můžete na začátku podzima učit angličtinu na místě, kde vás počasí téměř určitě nezklame … a ne, nejedná se o Britské ostrovy! Malta je poté, co z ní odjela většina turistů, ještě krásnější. Pravděpodobnost deště je take dost malá, i když vzdušné proudy z Afriky občas přinesou fantastické bouře. I v říjnu je průměrná teplota vzduchu nad 20 stupňů.  Vyřádit se můžete i v moři – koupání, šnorchlování a potápění nic nebrání.

taormina beach

Taormina, Foto: gnuckx

A co třeba Itálie? Po dvou srpnových týdnech volna to ve velkých městech opět žije, ale přímořská městečka jsou v nejlepší kondici. Ve městech, jako je Tropea, Taormina a Salerno je krásně teplo a mnohem větší klid než v letních měsících. Dokonce i v Římě a v Benátkách je relativně málo turistů.

A pak tu máme Španělsko. V Andalusii teploty na začátku podzima stále ještě pravidelně dosahují teplot přes 30 stupňů. Města Malaga a Cádiz jsou plná života. Městská pláž v v Cádizu je jedna z nejkrásnějších, jaké kdy uvidíte. Cordoba a Granada neztrácejí nic ze svého šarmu. Žhavé léto v  Seville předá vládu podzimu – a také Vendimia Grape Harvest Festival v nedalekém Jerez.

Máte-li zájem o další tipy, co dělat na konci léta, nebo o více informací o kterékoliv z našich destinací, neváhejte a zeptejte se. Rádi vám pomůžeme najít tu pravou.

Přečtěte si více o kurzu angličtiny v USA nebo v Kanadě nebo o kterémkoliv z našichjazykových kurzů v zahraničí.