23 soft skills, které získáte díky studiu v zahraničí

Srpen 28, 2014

Možná budete překvapeni, o kolik více schopností získáte při jazykovém pobytu a to nejen ty jazykové. Většina toho, co získáte, spadne do kategorie “soft skills” a ty patří mezi nejhodnotnější vlastnosti, které zaměstnavatelé hledají.

Co jsou „hard skills“ a „soft skills“?

„Hard skills“ jsou většinou ty, které jsme se naučili v průběhu studia, jako počítačové schopnosti, technické znalosti, matematika nebo jakákoli jiná schopnost, která nám umožňuje vykonávat nějaké zaměstnání.

„Soft skills“ jsou schopnosti, které vám pomáhají proplouvat lépe životem a dobře vycházet s lidmi. Nehmotné schopnosti, které jste si sami získali skrze nějakou zkušenost namísto běžného učení.

Zaměstnavatelé chtějí u svých zaměstnanců rovnováhu mezi „hard“ a „soft“ vlastnostmi.

Nejdůležitější „soft skills“

Studium v zahraničí Vám určitě zajistí „hard skills“; jazykové znalosti, které jsou v dnešním světě tak ceněné. Ale zážitek z učení se nové kultuře Vás ovlivní mnohem hlouběji, než jen že Vám obohatí slovní zásobu.

Zde je 23 „soft skills“ rozdělených do 4 kategorií, které lze získat při pobytu a studiu v zahraničí:

Mezilidské schopnosti nebo “people skills”

1.  Naslouchání – Získáte ho absolutně všude – ve třídě i mimo třídu. Zabere mnohem více času zprocesovat cizí jazyk, což vám ztíží váš poslech nebo reakce. Ve vašem jazyce někdy formulujete odpovědi ve své mysli jako reakci na váš poslech konverzačního partnera… učení se nový jazyk vám umožní lepší reflexi.

2.  Mluvení – Mluvit jiným jazykem nejen zlepšuje vaší schopnost mluvit právě v tom jazyce, který se učíte, ale získáte tím novou perspektivu na svůj rodný jazyk. Jak to vypadá, když lidé mluví příliš rychle nebo používají při hovoru s vámi nespisovná slova? Možná se naučíte mluvit spisovněji ve svém vlastním jazyce, který je důležitým prostředkem.

3.  Kulturní porozumění – Studium v zahraničí vám dává šanci dostat se pod kůži jiné kultuře, což vám klasické cestování neumožní. Jazyk je vaše cesta dovnitř. Vaše škola a vaše každodenní zážitky vám ukážou, kolik formalit a tradic je v jiných.

4.  Multikulturní snoubení – Tak jako se naučíte o nové kultuře, se budete potkávat a studovat s lidmi z celého světa. Pracovat s různými lidmi je klíčovou vlastností v moderním světě.

5.  Empatie a schopnost patřit k ostatním – Vidět kus světa vám může pomoci ocenit to, že lidé, ať už se narodili kdekoli, jsou ovlivňováni stejnými vlastnostmi.

6.  Trpělivost – Trpělivost je základem pro studium jazyka, ale zároveň cestou do jiné země a kultury.

7.  Teamová práce –Studium moderních jazyků zahrnuje mnoho skupinových aktivit. Práce na úkolu v jiném jazyce s lidmi, kteří nesdílí váš rodný jazyk je skutečně výzva a cesta, jak zlepšit vaše teamové vlastnosti. Nemusíte mít rádi každého, ale musíte pracovat společně… stejně jako v práci.

Vnitřní schopnosti

8.  Kreativní řešení problému – Když jste venku z vaší stereotypní zóny, většinou obklopeni lidmi, kteří vašemu jazyku nerozumí, musíte být kreativní, abyste svůj problém vyřešili.

9.  Multidisciplinární myšlení – Toto velké téma 21. Století a jazyková výuka je toho zřejmým příkladem. Jedna lekce vás může naučit o specifikách gramatiky nebo slovní zásoby, ale vy to budete zkoušet skrze různé aktivity. Hodina o specifických gramatických jevech může mít formu skupinové debaty, hry, poslechových cvičení nebo rozhovorů, tedy velmi různé způsoby učení se téže věci.

Praktické schopnosti

V tomto bodě se linie mezi „hard“ a „soft“ schopnostmi trochu rozplývá.

10. Vlastní management – Vaše jazyková škola vám pomůže, jak jen to bude možné a umožní vám snadné přistání v nové zemi. Ale je jen na vás, abyste ze svého pobytu získali co nejvíce.

11. Vlastní disciplína – Nikdo vás nebude nutit vstávat a dojít na lekci, stejně jako vás nikdo nebude nutit dělat vaše domácí úkoly. Ale sami zjistíte, že studenti, kteří tohle všechno dělají, se mnohem rychleji zlepšují.

12. Prezentační schopnosti – Až budete mluvit před celou třídou v cizím jazyce, váš rodný jazyk nebude rázem vypadat tak zastrašující.

13. Schopnost psaní – Kdy to bylo naposledy, kdy jste se soustředili na svoje vlastní psani?

14. Coaching & schopnosti mentorovat – Dobrý učitel může být inspirativní stejně tak pro dospělé jako pro děti. Rozdíl je jen v tom, že dospělý dokáží identifikovat, co dělá učitele dobrým učitelem a vnímají to stejně jako jazykové schopnosti.

Osobnostní rysy

Základem toho, kdo jste, může být vaše dětství, ale žití a studium v zahraničí vám dodá mnoho nových stimulů.

15. Sebedůvěra – Pokud budete mluvit s cizinci, dodá vám to sebedůvěru a možná budete potěšeni, jak to lidé uvítají, pokud na ně budete mluvit jejich jazykem. Tato důvěra s vámi dojde až domů.

16. Vytrvalost – Naučit se myslet a mluvit cizím jazykem je náročné, ale vyplatí se to. Vaše vytrvalost bude odměněna celoživotní dovedností.

17. Odpovědnost – Žít v jiné zemi, daleko od přátel a rodiny – to je to, co vám od základu přestaví vaše pohodlí a rozhýbe váš život.

18. Ambice – Bez jakéhokoli důvodu je ambice atraktivní. Uvidíte více světa a bude vám jasnější, co chcete v životě získat a jak toho dosáhnout.

19. Iniciativa – Toto je neskutečně důležitá „soft sklil“. Pokud nejste opravdu, ale opravdu neskutečně krásní, věci vám samy nepadají do klína. Potřebujete být iniciativní. Bez vaší běžné sítě je iniciativa o to důležitější.

20. Integrita – Může se integrita naučit? Setkávání s novými lidmi z celého světa vám dává naději reflektovat, co znamenáte pro lidi.

21. Emoční rovnováha – Jednou z nejfascinovanějších věcí o mluvení cizím jazykem je fakt, že musíte myslet dříve, než otevřete pusu. Navíc tím redukujete nebezpečí, že řeknete něco, čeho budete později litovat. Ovládání vašich emocí vám pomůže zapojit se do každého týmu.

22. Flexibilita – Věci se dělají v jiných kulturách jinak a vy budete muset být flexibilní, abyste uspěli. Nemusí se vám líbit, jak věci fungují kdekoli na světě, ale budete se muset adaptovat. Schopnost čelit složitým nebo neočekávaným situacích vám bude sloužit do konce života. 

23. Zralost – Kombinace všech rysů zmíněných výše a získáte ji.

Studovali jste někdy v zahraničí? Jak vám to změnilo život?

Obrázky: vector modern flat design negotiation and dealing soft skills icon white isolated on black background / Shutterstock
By Océane Tache

What do you think?