Deset věcí, jak si užít Brighton & Hove za méně než 20 liber

Co může být více britské než fish and chips na pláži? Brighton nabízí tradiční Británii trochu jinak – můžete si vychutnat fish and chips a pak ujít sto metrů a zatancovat si na hudbu světových DJs. Nebo se můžete toulat proslulými úzkými uličkami a objevovat obchody s retro oblečením, LP deskami a šperky. Budete obklopeni výstřední skupinkou místních obyvatel a studentů z celého světa.

Brighton beach
Photo: Bev Goodwin

Je tu tolik co vidět a dělat a Brighton je i nadále jednou z nejlepších světových destinací pro anglické jazykové kurzy. Ale jak daleko Vás dostane 20 liber? No, kupodivu daleko! A vaše peníze půjdou mnohem dál než by došly v Londýně.

Bavte se na Brighton Pier

Brighton pier

Photo: Nick Richards

Spolu s Pavilonem, Brighton Pier je nejvíce populární a nejslavnější turistickou atrakcí Brightonu pro opravdu zábavně prožitý den. Původně postaven v viktoriánské době jako divadelní a koncertní sál, molo je nyní vzrušující turistickou destinací s kavárnami, restauracemi, bary, hernami a atrakcemi. Pokud hledáte všechna vzrušení poutě s jízdami a atrakcemi, navštívte molo, užijte si horskou dráhu a sledujte západ slunce na obzoru a rozsvěcují se světla a atmosféra se elektrizuje.

Podívejte se na film v kině Duke of York’s Cinema

Kino vévody z Yorku bylo otevřeno 22. září 1910 a bylo jedním z prvních kin na světě. Postaveno na místě starého pivovaru, jehož stěny tvoří ještě zadní část hlediště, budova zůstává z velké části nezměněna. Duke’s bylo vždy kvalitní kino pro náročnější příznivce, dnes se promítají pečlivě vybrané nové filmy a klasiky. Vstupenky 7,50 – 10,00 liber

Udělejte si procházku staršidelnými uličkami

Ghostwalk Brighton

Večer, na který nikdy nezapomenete. Běžte na procházku strašidelnými uličkami Brightonu za doprovodu Roba, průvodce a vypravěče. Uličky, terým se řiká The Lanes, se nachází na místě původního rybářského osídlení Brightonu – je to nejstarší část města a nesporně nejvíc strašidelná (a nejlepší na nákupy). Navštívíte sedm staršidelných stanovišť a uslyšíte osm strašidelných historek s nimi spojenými. Procházku doprovází herec a geniální vypravěč Rob Marks v úplném viktoriánském kostýmu. Za 5 liber vám tohle nesmí uniknout!

Udělejte si plavbu pod hladinou oceánu v akváriu Sea Life Centre

Užasněte, jak obří želvy a žraloci plachtí nad vámi v podvodním tunelu Navštivte Tropical Reef a uvidíte korály, které byste očekávali ve východní Austrálii, ne na východě Sussexu. Můžete si podržet kraby a poznávat pobřeží v uměle vytvořeném skalnatém bazénku. Krmení mladých rejnoků je také nezapomenutelným zážitkem, ale dávejte si pozor na nebezpečí Amazonie! Sea Life Centre je nejstarší fungující akvárium na světě a představuje ohromující dílo viktoriánské architektury. Jen pozor na hladové piraně! Vstup je 6,00 liber.

Užijte si barbecue na pláži

Brighton Beach

V Brighton je to tradice, která se opravdu rozvinula se vzestupem jednorázového náčiní na grilování. Po šesté večerní můžete vařit na pláži; nakoupit zásoby v jednom z mnoha obchodů podél Western Road (které běží paralelně s nábřežím, asi 200 m směrem do vnitrozemí), vedoucí na pláž a vařit. Perfektní zakončení slunečného dne. Ujistěte se, že vše vyhodíte do připravených barbecue košů až budete hotovi. Jednorázové grilování: cca 3,00 libry

Podívejte se na báječnou architekturu Royal Pavilion

Navštivte brightonský speciální Královský pavilon, postavený na přelomu 19. století Jiřím IV.: králem, který proměnil Brighton z rybářské vesnice na “Londýn u moře” a dal městu mimořádný a extravagantní palác pro potěšení. Pavilon je pozoruhodný svým exotickým orientálním vzhledem jak v interiéru, tak zvenčí. Většina lidí, kteří navštíví pavilon, zmiňují Taj Mahal v Indii. Velkolepý Pavilion byl ctěn v módní regentní společnosti a je stále výrazným turistickým cílem pro Brighton a Hove i dnes. Lidé rádi posedív zahradě na piknik a poslouchají živou hudbu. Vstup do paláce je 7 liber, vstup do zahrady je zdarma.

Chyťte vlak podél pobřeží a ještě dál

under cliff walk brighton

Photo: Pip R. Lagenta

Zkuste nasednout na ‘nejstarší elektrifikovanou železnici na světě” (otevřena v roce 1883) z Brightonu vyráží od nástupiště na Brighton Pier a pokračuje do stanice Brighton Marina za 2,50 GBP. Železnice se táhne téměř 2 km podél pobřeží Brightonu. V cílové destinaci se nachází spousta restaurací a barů, , ale náš tajný tip je pokračovat dál na východ. “Undercliff Walk” začíná na východním konci přístaviště Brighton Marina a pokračuje 4,5 km směrem na Saltdean. Tato krásná cesta byla postavena na ochranu křídových skalisek, které vyrůstají z moře, u kterého si můžete dát kávu a posedět v jedné z mnoha půvabných kaváren, které cestu lemují. Zpátky do Brightonu se dá dopravit autobusem.

Vyzpívejte si hlasivky na karaoke u King & Queen

singing

(artist’s impression – not the real pub!)

Každé úterý je karaoke večer ve slavné staré hospodě “U krále a královny”, jen kousek od Pavilonu. Užijte si večer se svými učiteli a spolužáky při zpívání … nebo křičení … vaší oblíbené skladby!

Udělejte si výlet do Devils Dyke a East Sussex krajiny

Pojmenován po obrovském suchém údolí, které se vlní přes South Downs, Devils Dyke je historické krásné místo jeden a půl kilometru od Brightonu. V letních měsících můžete z pobřeží jet do údolí autobusem s otevřenou střechou. Údolí Dyke nabízí úžasný výhled na město Brighton, průliv La Manche a okolí.

Oblast je oblíbená u cyklistů, běžců a výletníků. Jedna obzvláště populární trasa vede do nedaleké vesnice Fulking, která je známá hospodou Shepard and Dog, která nabízí širokou škálu anglických piv, které si můžete vychutnat na zahrádce na slunci. Chuť tradiční anglické kultury hned za hranicemi města!

Pokud se chcete dostat dále ven z města, vyražte do přírodního parku Seven Sisters

Jeďte autobusem směrem k městu Eastbourne a vystupte na zastávce Seven Sisters Country Park. Cesta trvá asi 45 minut. Sedm Sisters je série sedmi křídový útesů, táhnoucích se směrem k průlivu La Manche. Můžete se procházet na hraně útesu a vychutnat si pohled na kroužící racky v mořském větru.

Když vidíte bílé útesy Doveru ve filmu, tyto záběry jsou často ze Seven Sisters: protože podléhaly přírodní erozi, zůstaly zářivě bíle, narozdíl od “bílých” útesů v Doveru, které jsou čím dál více pokryté vegetací. Chcete-li vynikající příležitost k fotografování na anglickém pobřeží, nenajdete lepší.

Zjistěte více o kurzu angličtiny v Brightonu

Díky našim přátelům v British Study Centres za jejich pomoc s tímto článkem.