Deset věcí, které se dají dělat v Dublinu za méně než 20 €

Existuje několik míst na zemi, které mají stejnou energii a entusiasmus jako Dublin v plném rozsahu. Hlavní město republiky Irska je úlem aktivit… ale nikdy není příliš rušné, abyste se nemohli zastavit nadechnout se.

Zeptali jsme se našich přátel v iStudy International Dublin na nějaké lokální zasvěcené tipy, jak si levně užít Dublin. Zde jsou jejich odpovědi:

Guinness a ústřice

oysters

Foto: Masaaki Komori

Dejte si pintu Guinnesse a čerstvé ústřice za 15 € v Davy Byrnes pubu, ulice Duke Street. Dublin  je známý svými bary a hospůdkami a je tu mnoho fantastických míst, ale tahle je obzvláště známá, protože je zmíněna v knize Jamese Joyce Ulysses. V této knize Leopold Bloom na cestách navštíví podnik, kde nabízí gorgonzolu a hořticový sendvič se sklenicí burgundy, což můžete najít I na dnešním menu.  (davybyrnes.com)

Do Bewley’s divadla na oběd

Bewley’s Café je dublinská znáčka, která byla založena v roce 1927 a ačkoli již není ve vlastníctví rodiny původních majitelů, je stále nedílnou součástí městské kulturní historie. Její název byl použit v mnoha písních, hrách a dokonce v knize Jamese Joyce Dubliňané.

Součástí je rovněž intimní a stylové divadlo umístěné ve druhém patře a není lepší chvíle, než si užít práci několika irských divadelních talentů osobně během představení v čase oběda. Otevřeno ve 12.50. Představení je zadarmo a oběd stojí 8 – 12 € průměrně. (bewleyscafetheatre.com)

Jeanie Johnson

Po nacpání se v Bewley’s, výlet do Jeanie Johnson (umístěný u Custom House Quay) vám může navodit pocit provinění. Tato pracovní replika jedné z nějslavnějších lodí hladomoru v Dublinu, lodí, která odvezla oběti bramborového hladomoru k lepšímu životu. Tato loď byla pečlivě obnovena a uvnitř je umístěno fastinující museum. V něm naleznete bronzové sochy na promenádě. Vstup pro studenty 7.50 €. (jeaniejohnston.ie)

Půjčte si kolo v Phoenix Parku za 5 €

Se svými 707 hektary patří Phoenix Park k největším rekreačním místům v rámci evropských hlavních měst. Byl založen roku 1662 vícekrálem Jamesem Butlerem, vévodou z Ormondu, na pokyn krále Karla II. 30% parku je pokryto stromy, které jsou převážně listnaté, jako např. Dub, jasan, buk, javor klen a koňský kaštan.

Stádo daňků žije v parku od roku 1660, kdy zde byli vysazeni vévodou z Ormondu a dnes jich tam můžete potkat více než 400 z nich. Park je rovněž domovem irského prezidenta, dublinské Zoo a nádherných zahrad a domů. Vstup činí 12.50 €. (phoenixparkbikehire.com)

Podívejte se na umělecký film a zastavte se u Cobblestone

cobblestone

Foto: William Murphy

Podívejte se na umělecké filmy v Lighthouse Cinema, Smithfield za 7.50€. Toto luxusní kino je take jediné, kde si můžete koupit pivo nebo skleničku vína za 5 € a vzít si ho do sálu. Po filmu budete možná chtít zajít do sousedního baru Cobblestone pub, kde se zaposloucháte do živé irské hudby (zdarma) a k tomu si můžete dát pintu Guinesse za 4.80€.

(lighthousecinema.iecobblestonepub.ie)

Nebeská prohlídka v Croke parku

Jste dost odvážní na prohlídku Croke parku?Croke Park je nový národní sportovní stadion. Při této prohlídce budete mít možnost kráčet 600 metrů po střeše stadionu a užít si skvělé výhledy na celý Dublin 44 metrů nad hřištěm. Existuje 5 vyhlídkových míst a pokaždé si můžete poslechnout audio komentář podle toho, co zrovna vidíte. Prohlídka stojí 20 € pro studenty. (skylinecrokepark.ie)

Hrad Ardgillan

Ardgillan-Castle

Foto: Dirk Heitepriem

Ačkoli se nachází již kus za městem, hrad Ardgillan stojí určitě za 30 minutovou jízdu autobusem nebo vlakem. Založen na 194 akrech vlnicí se krajiny pouze několik stop od pláže, tento venkovský dům je jako nádech čerstvého vzduchu při odpoledním slunci. Děkan z Clonfertu postavil Ardgillan v roce 1738 včetně zdobné knihovny, která je ukryta za tajnými dveřmi. Vstupné pouze 5 €. (ardgillanskerries.com)

Ještě víc Guinnesse!

guinness

Foto: Corey Harmon

Výlet do Dublinu nemůže být kompletní aniž byste vyzkoušeli kořeny nejslavnějšího místního piva. Sklad Guinesse je irskou turistickou atrakcí číslo jedna. Historická budova sídlící v centru je irským bohatstvím a neustále je inovována kombinující industriální tradici s moderní hranou. Na sedmi poschodích se přivádí k životu černé děditství. Prohlídka stojí 13€ a zahrnuje pintu Guinesse. (guinness-storehouse.com)

Shirley Temple Bar

Chcete prožít alternativni nedělní večer? Běžte se podívat na humornou show, zahrajte si bingo v nejslavnějším irském transvestitském Shirley temple baru v ulici George. Tato show je zárukou zábavy a je velmi navštěvovaná (hetero, gay, bi – na tom nezáleží).

Doražte po 9 hodině zahrát si bingo a po 10 na show. Do 10 hodin je vstup zdarma, později za 5€. Pití stojí 5-6 €. (thegeorge.ie)

Objevte gruzinský Dublin jako pravý Gruzinec

Dublin-Doors

Foto: Mikel Ortega

Během 30 minutové projížďky na koňském zpřežení okolo gruzinského Dublinu, uvidíte krásná náměstí a barevné gruzinské dveře. Naučíte se o slavných spisovatelích a básnících jakým byl např. Oscar Wilde, které žil v této oblasti. Uvidíte staré kanály, které se užívaly pro transport zboží do a z Dublinu. Pořádně se oblečte, pokud je zimní den! Pokud budete skupina o 4 lidech, zaplatíte 10 € každý.

Neexistují žádné webové stránky, prostě běžte nahoru po ulici Grafton a narazíte na koňské bryčky. Zeptejte se mladého muže, který tam stojí a rád vám pomůže. Tito kočí mají většinou velmi silný místní akcent, pořádně poslouchejte a nebudete mít problém. Dokonce si můžete zkusit vyjednat levnější cenu… to je ta legrační část!

Tak tady to máte… 10 fantastických věcí k vidění, ochutnání zažití v Dublinu za méně než 20 €. Jste navnaděni? Prohlédněte si naše English courses in Dublin.