Liverpoolské trávníky

Liverpool je oblíbený hlavně mezi studenty, kteří se chtějí učit anglicky v místě ležícím stranou vyšlapaných cest. Region nabízí rozmanité a lákavé možnosti vyžití a život je tu mnohem levnější než na jihu Anglie, zejména v Londýně. Studenty také často okouzlí přívětivost a pohostinnost obyvatel anglického severu.

Zde najdete několik tipů, jak si Liverpool co nejlépe užít i s omezeným rozpočtem.

Liverpool FC, Anfield Stadium

anfield tour

 Foto: Ben Sutherland

Zúčastněte se oceňované komentované prohlídky stadionu Anfield a prozkoumejte kulisy zázemí FC Liverpool. Sáhněte si na slavný nápis  „This is Anfield“, projděte se šatnami a vyzkoušejte si místo trenéra na lavici týmu.

Více informací na liverpoolfc.com.

„Scousněte si“ v Maggie May’s café

Scouse je velmi oblíbené liverpoolské jídlo. Jde o ragů z masa (jehněčího, či hovězího), brambor a zeleniny, každá rodina však přidává své vlastní tajné ingredience. Scouse z Maggie May’s café (Bold Street) má takový úspěch, že okolní supermarkety uvažují o tom, že ho budou distribuovat – nic ale nenahradí misku čerstvého scouse v obědové pauze !  Toto typické jídlo je těsně spojeno s Liverpoolem, obyvatelům města se dokonce říká  „Scousers“ místní přízvuk se nazývá  „scouse“.

Příběh Beatles

1024px-The_Beatles_i_Hötorgscity_1963

Vydejte se na neuvěřitelnou cestu časem a pojďte se podívat, jak byli tito čtyři kluci ze skromných poměrů, původem z Liverpoolu, raketově vystřeleni do závratných výšin popularity. Zavzpomínejte na repliky, inspirované mytickými místy, jež Beatles proslavily po celém světě – Casbah, Mathew Street a The Cavern – a nechte se prostoupit atmosférou šedesátých let !

Chcete-li se dozvědět víc, navštivte beatlesstory.com.

Port Sunlight

Port Sunlight, postavený na konci 19. století, byl původně komplexem dělnických domků, patřících k nedaleké továrně Lever. Na vybudování této vesničky se podílelo více než 30 architektů a různorodost architektonických stylů a krása staveb nemají v regionu obdoby. V roce 1922 byla otevřena  Lady Lever Art Gallery. Můžeme tu obdivovat nádhernou soukromou sbírku Lorda Leverhulma, prvního toho jména.

Více informací na visitwirral.com.

Liverpoolské trávníky

africa oye liverpool

Festival Africa Oye v Seftonském Parku, Foto: © Ian Hughes

Seftonský Park tvoří zelené plíce města. Rozkládá se na zhruba stovce hektarů. Obklopují jej exotické stromy, dovezené v  19. století z Asie a Ameriky a dominují mu jezírka a říčky. Najdeme zde nádherný, s mimořádnou pečlivostí postavený viktoriánský skleník Palm House, ukrývající exotické druhy rostlin. Park je krásný během všech ročních období, ale přijedete-li během června, nevynechte návštěvu festivalu Afica Oyé , největšího festivalu africké hudby v Británii.

Více informací na liverpoolunderlined.com.

Pobřeží a Albertův dok

albert-dock-liverpool

Albertův dok, Foto: Steve O’Brian

Nádherný liverpoolský přístav byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Nechte se ohromit tváří v tvář slavným Liver Birds. Podle některých lidí vytvářejí právě tito čtyři metry vysocí ptáci, trůnící na vrcholcích městských věží, skutečnou liverpoolskou identitu.  Obdivujte se výhledu na Mersey z Albertova doku, který je nejčastěji navštěvovanou turistickou atrakcí Británie mimo Londýn. V době svého vzniku v roce 1846 byl Albertův dok považován za revoluční stavbu. Měl sloužit ke skladování zboží z celého světa, přiváženého lodní dopravou.  Dnes je dok nevynechatelnou turistickou pamětihodností, překypující kavárnami, bary, obchody a muzey.

Dvě katedrály

liverpool cathedral

Liverpoolská katedrála, Foto: Miguel Mendez

Liverpool se pyšní dvěma katedrálami, které se od sebe navzájem velmi liší, obě dvě jsou však fascinující. Výhled z vrcholu anglické věže je nádherný. Obě katedrály spojuje jedna z nejkrásnějších ulic ve městě, Hope Street, jež byla nedávno zvolena nejlepší ulicí Velké Británie. Až tam budete, zastavte se na oběd v populární kavárně The Quarter.

Muzea a galerie

Liverpool má víc muzejí a galerií než kterékoli jiné britské město kromě Londýna. Ať už se Vám v kultuře a umění líbí cokoli, určitě najdete výstavu podle svého gusta. Až navštívíte nejslavnější velká muzea, nechte si chvilku k prozkoumávání malých, nezávislých uměleckých center, kterých je v Liverpoolu bezpočet, a objevte originální díla.

Více informací a seznam muzejí na liverpoolunderlined.com.

Tradiční hospody v Georgian Quarter

Škola se nachází jen pár kroků od čtvrti Georgian Quarter, charakteristické krásnými, stylovými domy a přehršlí tradičních anglických hospod. Hospody jako The Roscoe Head, Ye Cracke, The Grapes, The Belvedere, The Caledonia a Peter Kavanaghs mají neopakovatelné kouzlo a nacházejí se v okruhu 10-15 minut chůze.  Pokud Vás hospody nelákají, navštivte alespoň Philharmonic Dining Rooms (The Phil)Tato stavba, zařazená mezi britské architektonické dědictví, podává svědectví o zálibě viktoriánské společnosti v nápojích.  Tahle hospůdka z konce 19. století je slavná i díky svým rovněž památkově chráněným pánským toaletám, kam se dámy mohou podívat výhradně během prohlídek s průvodcem.

philharmonic dining rooms-liverpool

Detail interiéru ve Phil, Foto: Matthew Black

John Lennon si často stěžoval, že temnou stránkou popularity je pro něj „nemoci si dát drink ve Philovi.“ Hospoda byla generálním štábem Beatles v jejich začátcích a není těžké pochopit, proč. Phil (jak místo nazývají štamagasti) je nádhernou dobovou hospodou, která nabízí typická hospodská jídla („pub grub“) za rozumné ceny. Se svými stěnami, obloženými tmavým dřevem, mozaikami na podlaze a barem ve tvaru podkovy, vévodícím místnosti, ozářené vitrážemi, je interiér skutečnou pastvou pro oči.

Posaďte se do jednoho ze dvou malých salónků – Brahmsova či Lisztova – nebo se přidejte ke světácké společnosti v Grande Lounge s jeho křišťálovými svícny, vitrážemi a nádhernými štukovými stropy.

Na internetových stránkách Liverpool.com a sevenstreets.com (v angličtině) získáte další tipy.

Zde je několik dalších míst, která by Vás mohla zajímat : The Kazimier (neuvěřitelný, originální, bohémský bar, nabízející všemožná přestavení a jiné akce),  Camp and Furnace (podobný víceúčelový prostor, velmi populární) a Alma de Cuba (prvotřídní bar, vzniklý z odsvěceného kostela).

« Another Place »

crosby beach liverpool

Crosby Foto: RuaraidhG

Crosby, vzdálené jen 20 minut jízdy vlakem od centra města, je domovem stovky ohromujících soch Anthonyho Gormleye. Pokud rádi chodíte, potrvá Vám asi dvě hodiny chůze po pláži, než se dostanete do Formby, nádherného pobřežního města, známého rezavými veverkami, které obývají okolní lesy.

Pro více informací se podívejte na visitliverpool.com.

Zde je tedy 10 vzrušujících možností, jak strávit volné chvíle v Liverpoolu s méně než 20 librami v kapse, mohli bychom jich ale vyjmenovat stovky! Zajímá vás to? Podívejte se na naši kompletní nabídku kurzů angličtiny v Liverpoolu.

Poděkování za spolupráci na tomto článku patří Sarah Byrne z Liverpool School of English.