Nekonečné kouzlo Brightonu

Sydney a surfování. Lyon a vaření. Rio a karneval. Některá místa jsou synonymem pro určité věci a činnosti. A stejně je to s Brightonem a učením angličtiny.

Brighton, čtvrtmilionové město na jižním pobřeží Anglie, každý rok vítá desítky tisíc zahraničních studentů a má jedny z nejuznávanějších škol s výukou angličtiny v celé Velké Británii. Po celou dobu existence „studia v zahraničí“ se Brighton nalézá v centru dění a posílá studenty domů s lepší angličtinou, přáteli z celého světa a milými vzpomínkami na východní Sussex.

Proč má toto město pro studenty angličtiny takový půvab?

Pláže v Brightonu

V horkých letních dnech je středem všeho dění pláž. Podél ní se nachází spousta kaváren, restaurací, barů, obchodů a galerií, ale mnoho lidí se prostě jen vyhřívá na slunci s přáteli nebo dobrou knihou. Za slunečného dne se můžete koupat v průzračné vodě.

Studenti zamíří k oblázkové pláži hned po vyučování a obědvají ve společnosti racků, místních zaměstnanců a vysokoškolských studentů. Po osmnácté hodině k obloze začne stoupat kouř z grilování a zlaté slunce vypadá jako z filmu. Městská rada na pláž dokonce umístila speciální koše na použité jednorázové grily.

Brighton-Beach-2

Photo: Richard Cottrell

Když je víkend slunečný, pláž zaplní studenti, turisté, místní a Londýňané. Party pokračuje až do pozdních večerních hodin a v teplých letních měsících není ničím neobvyklým, když lidé opustí noční kluby u pláže, svléknou se a jdou si v noci zaplavat. Zní to lákavě, ale nemůžeme to v žádném případě doporučit!

Můžete také vyzkoušet širokou škálu vodních sportů od paddleboardingu až po kajak.

Ze všech plážích v zemi, kde vás od moře nikdy nedělí více než 113 km, je brightonská ta nejslavnější. Ale to, co skutečně činí Brighton jedinečným, je kombinace krásné pláže a nádherného města. Vždy to bylo místo, které stojí za návštěvu a kde se můžete dobře bavit.

Uvolněné město stvořené pro zábavu

Brighton se začal doopravdy rozvíjet, když se do něj na konci osmnáctého století zamilovali členové královské rodiny. Ti byli módními ikonami té doby a ostatní bohaté rodiny kopírovaly jejich oblečení, chování i rekreační destinace. Brzy byly postaveny domy, které lemují dnešní nábřeží a které měly vypadat jako francouzské paláce. Ale románek mezi královskou rodinou a tímto městem skončil, když se chopila moci královna Viktorie, známá pro svou přísnost a vážnost. Uvolněné kouzlo Brightonu si ji nikdy nezískalo a okázalý Royal Pavilion prodala.

Město se přizpůsobilo a z místa rozpustilých víkendů pro šlechtu se stalo velmi oblíbené letovisko, kam jezdili všichni možní lidé z Británie i ze zahraničí. A tím je dodnes. V Brightonu je víc hospod a hospůdek než dnů v roce!

Je to město stvořené pro zábavu. Proto jej lidé navštěvují, studují tu a žijí tu. Mimochodem, to je také hlavní důvod, proč jsou v Brighton na vzestupu tvůrčí odvětví.

Nakupujete-li rádi, Brighton je to pravé místo pro vás. Když chtějí Londýňané nakupovat bez stresu velkoměsta, jedou právě sem. Do Lanes a North Laine se vyplatí zajít pro oblečení, hudbu a šperky, ale dá se tam najít opravdu všechno, od starožitostí až po dovozové potraviny. V létě se pravidelně pořádají festivaly jídla, během kterých se můžete procházet kolem a ochutnávat všechno možné z místní i mezinárodní kuchyně. Místní farmáři ve svých stáncích prodávají vlastní výrobky – místní jablečný mošt je vynikající!

Brighton Carnival

Photo: Dominic Alves

Brighton je také známý pro svou toleranci, částečně proto, že v Británii „hlavním městem“ homosexuálů (srpnový festival Pride je přímo ohromující), ale také proto, že sem jezdí studovat a bydlet lidé z celého světa. Stejně jako Londýn přitahuje lidi, kteří chtějí vydělat peníze, a Los Angeles přitahuje rádoby filmové hvězdy, je Brighton magnetem pro každého, kdo chce jen odpočívat a užívat si života … ale o nic nepřijít!

Pro studenty, kteří přijedou ještě před hlavní letní sezónou, je tu každoroční květnový Brighton festival, který zahrnuje hudbu, divadlo, filmy a mnoho dalšího.

Místní doprava je vynikající a letiště Gatwick Airport je vzdáleno ani ne půl hodiny jízdy vlakem odtud. Do centra Londýna se dostanete za 50 minut. Vzhledem k tomu, že místní jazykové školy jsou vysoce profesionální a každoročně uvítají tisíce studentů, probíhá systém dopravy pro studenty naprosto hladce a umožňuje pohodový příjezd bez stresu.

Město studentů

Do Brightonu nepřicházejí jen studenti jazykových škol. Studovat na dvou místních uznávaných univerzitách a lékařské fakultě přicházejí studenti z celé Velké Británie. Mnozí z těchto studentů pak v Brightonu i po absolvování zůstanou a najdou si tu práci. Díky tomu je město stále plné mladých, kreativních a svobodomyslných lidí. Brighton je v Británii známý svou svědomitostí byl prvním místem, kde zvolili „zeleného“ člena parlamentu (tedy ze strany Zelených).

Brighton-ducks

Photo: Brightollie

Naše partnerská škola říká: „Vzhledem k popularitě mezi britskými i zahraničními studenty je Brighton mladé a živé město. Je velmi uvolněné a přijímá studenty pocházející ze všech prostředí. Brighton je také poměrně bezpečný a nabízí spoustu levných nebo bezplatných volnočasových aktivit, což je ideální pro studentský rozpočet!“

Ačkoliv je velice mezinárodním městem, je to pořád „pravá“ Británie. Stále si můžete zajít na odpolední čaj nebo si koupit fish and chips a najíst se na pláži. Procházka podél mola je jako výlet do minulosti – v dobrém slova smyslu. A vydáte-li se například do Saltdeanu nebo Hastingsu, budete mít pocit, jako by to kosmopolitní město bylo strašně daleko. Studenti angličtiny v Brightonu zažijí mezinárodní prostředí, ale stále pocítí tradiční Anglii.

Je dobrý důvod k tomu, že je Brighton nesmírně populární destinací pro studenty angličtiny. Tohle léto vypadá opět slibně… budete tam?

Zjistěte více o kurzu angličtiny v Brightonu

Studovali jste v Brightonu? Povězte nám o tom v komentářích.