Osm úžasných indických svátků

Existuje jiná země, kde se oslavuje vice než v Indii? Bující obyvatelstvo a náboženství zaručuje, že celý rok se něco děje od chrámu v Kerale až po jedinečnou interpretaci karnevalu. Zde naleznete 8 nejpopulárnějších festivalů v Indii:

Holi

Holi Festival of Colours

Foto:  Diganta Talukdar

Zajisté jeden z nejfotogeničtějších festivalů na světě! Holi je hindská jarní slavnost, která se stala populární mezi mnoha comunitami. Je take známá jako festival barev, neboť vrcholem festivalu je průvod ulicemi a cákání na lidi barvami a naopak. Na konci dne každý skončí obarvený od hlavy až k patě. Další neodmyslitelnou částí tradice je Holika Dahan hořící hranice, která je skvělé představení po západu slunce.

Diwali (Deepavali)

Diwali

Foto: Jasleeen Kaur

Festival světel oslavovaný v celé zemi je jedním z největších indických festivalů a znamená vítězství dobra nad zlem. Je oslavovaný mezi hinduisty, jainisty I sikhisty a trvá pět dní. Druhé den si lidé osvětlují své domy po domácku vyrobenými světly a prskavkami, aby se připravili na náladu třetího dne, kdy jsou domy osvětleny svíčkami a pouštějí se ohňostroje. Diwali je většinou koná někdy mezi polovinou října a listopadu.

Ganesh Chaturthi

Ganesh Chaturthi

Foto: Thejas Panarkandy

Oslavy narození boha se sloní hlavou Lorda Ganesha trvající 11 dní se oslavují instalacemi obrovské vyrobené sochy Ganesha v domech a na veřejných pódijích. Sochy se nesou v průvodu městem a jsou doprovázeny zpěvem a tancem a na závěr jsou hozeny do oceánu.

Goa Carnival

 Goa carnival

Foto: Goa Tourism

Tradice, kterou na Goa přivezli Portugalci, je karneval, který expandoval mezi místní křesťanskou komunitou. Je známý jako “intruz” (z portugalského entrudo) a největší slavnost se koná ve městě Panaji. Karneval je oslavován tři dny a tři noci, kdy král Momo přebírá stát a ulice ožijí hudbou a barvami. Městem prochází obrovské průvody s hudbou, tancem a slaví celou noc na ulicích.

Trhy v Pushkaru

Pushkar Camel Fair

Foto: Anaurag Agnihotri

Pushkarský trh je skutečně jedinečných zážitkem, protože přivádí farmáře, obchodníky, vesničany a mnoho velbloudů z celého Rajasthanu. Během první poloviny festival jsou zvířata hvězdami, které se účastní mnoha závodů a soutěží. Během druhé poloviny festivalu se koná mnoho náboženských ceremonií, které zahrnují koupání v místním jezeře. Po celou dobu uslyšíte hudbu a pokocháte se tancem. Když muži obchodují se zvířaty, ženy jdou do stánku s náhrdelníky, oblečením a textiliemi. Trh se koná v říjnu nebo listopadu a nabízí náhled do letitých tradic.

Den nezávislosti

Indian independence day

Foto: Dinesh Cyanam

“Za úderu půlnoci, až bude svět spát, Indie se probudí do života a svobody. Ten moment přijde, jako přichází v každé historii, až yvstoupíme ze starého do nového… Indie se znovu objeví.” – Jawaharlal Nehru. Mnoho indických svátků se staly multikulturní, ale tento byl vždy pro každého Inda, nehledě na kastu, víru a náboženství. 15. srpen je národním svátkem a všichni obyvatelé nadšeně oslavují nezávislost  od britského impéria, které povolilo v roce 1947.

Navaratri, Dussehra, a Durga Puja

Ravana

Foto: Jeremiah Roth

Největší oslavy se konají v Dilí a Varanasi, kde jsou postaveny velké sochy Ravana Meghnada a Kumbhakarna ve dnech vedoucích do Dussehra předcházejícího devítidenním Navrari. Obrovské sochy desetihlavého Ravana, krále Lanky, jeho bratra Kumbhakarny a syna Meghnada jsou postaveny a spáleny během západu slunce. Jsou naplněny fosforeskujícím ohňostrojem, který vyčistí atmosféru a osvítí oblohu.

Onam

Pookalam

Foto: Anoop Joy

Svátek oslavovaný v jižní provincii Keraly během Malayalam – měsíce Chingam (konec srpna a začátek září) znázorňuje návrat krále Mahabali, krále démonů, který kdysi vládl zemi. Lidé dekorují své domovy čerstvými rostlinami, které se jmenují “Pookalam”, aby přivítali krále Mahabali. Festival je rovněž oslavou úrody a poslední den ukončí veliký oběd, kterému se říká “Sadya” zakončující desetidenní slavnosti, lodní závody, hudbu, tanec a ohromný procesí.

Naleznete vice na Jazykové kurzy v Indii.