Severní obrození – jazykové pobyty ve Skotsku a severní Anglii

V roce 1900 je severní Anglie jednou z nejproduktivnějších a nejmocnějších oblastí světa. Liverpoolskými doky prochází 40% světového obchodu. Newcastle a Manchester vyvážejí své průmyslové výrobky námořní cestou do všech koutů světa. Kolébka průmyslové revoluce prochází svým šťastným obdobím.

To však nemá trvat dlouho.

Během následujícího století oblastí otřese rozpad britského impéria, pokles konkurenceschopnosti i nápor bombardérů Luftwaffe. Ve všech velkých městech severu se počty obyvatel snižují a tradiční průmyslová odvětví upadají.

Ale štěstí je cyklické a sever se dnes znovu staví na nohy. Lidé umí opět ocenit jeho potenciál a skotská a severoanglická města dnes zažívají skutečné znovuzrození !

angel-of-the-north-gateshead

Angel of the North, Foto: Newcastle Gateshead Initiative

Plánujete-li odjet na jazykový pobyt do Británie, zvažte oblíbené destinace jako Brighton a Londýn, nechte si však projít hlavou i méně časté destinace !

Sarah Byrnová z Liverpool School of English si myslí :  „sever je unikátní oblastí, protože má velmi silné vědomí identity. Místní lidé jsou na svůj region velmi hrdí a návštěvníky vítají s otevřenou náručí.“  V tomto se Sarah souhlasí mnohé z našich britských partnerských škol. Patricia Mullen z IH Newcastle se domnívá, že sever má britštější kulturu než jiné oblasti Spojeného království. Nicola Wyle z Manchester Academy zdůrazňuje „důležitost regionální identity a hrdost místních obyvatel…. lidé si přisvojují a milují vše, co vznikne na severu, ať už se jedná o hudbu, umění, jídlo či módu.“ Všechny tři vyzdvihují velkou pohostinnost Seveřanů, s níž se jistě na místě sami setkáte.

Další pozitivum : „severně od Watfordu“ (tak Angličané neformálně oddělují sever Anglie od oblasti Midlands), nabízejí města skvělý poměr ceny a kvality. Náklady na pobyt a studium jsou zde výrazně nižší, než na jihu, zejména v Londýně.

Region je tedy pohostinný, cenově dostupný a zažívá období nového rozkvětu. Proč si nevybrat sever pro Váš jazykový pobyt?

Liverpool

Sarah z LSE : „od zvolení Liverpoolu hlavním městem kultury v roce 2008 zde zažíváme opravdový umělecký a kulturní rozkvět. Každý měsíc vznikají nové projekty, události, atrakce a možnosti trávení volného času.“

Liverpool bude vždy městem Beatles a pěstuje se tu nostalgický kult této kapely. Liverpoolská hudební scéna se však stejně tak orientuje i na budoucnost. Hudební scéna, stále se obnovující, sledující nejnovější trendy, zůstává jednou ze zdejších hlavních atrakcí. Každý den přináší novou sklizeň hudebních novinek a početné studentstvo je vždy při tom! Mathew Street, kde se nachází Cavern Club, je po večerech hojně navštěvována studenty.

Dreamspace Liverpool

Dreamspace Liverpool, Foto: Andy Miah

V létě kulturní život města rozproudí festivaly jako Africa Oyé v Seftonském parku či Liverpool International Music Festival. Město má také řadu výtečných muzejí, z nichž většina je zadarmo.

Podle Sarah se Liverpool „brzy stane jedním z nejčastějších míst jazykových pobytů, protože je zde možné získat autentičtější zkušenost s Británií než ve městech plnýh turistů. Studenti se sem vracejí a doporučují region přátelům, neboť si cení pohostinnosti a otevřenosti místních lidí, všímají si, jak je snadné si zde najít přátele a strávit příjemné chvíle.“

Podívejte se na naše tipy, jak si užít Liverpool s méně než £20 v kapse.

Manchester

Proměna manchesterského regionu začala za smutných okolností, poté, co atentát IRA zničil v roce 1996 velkou část centra města (naštěstí si však nevyžádal oběti na životech). Místní obyvatelé v něm našli příležitost nahradit neoblíbené stavby z šedesátých let něčím atraktivnějším. Dnes je centrum města mnohem krásnější a znovu vzkvétá.

Nicola z naší partnerské školy v Manchesteru:  „město je živé, mladé, dynamické, vzrušující… a je také jedním z hlavních sídel kreativních a mediálních odvětví.“ BBC do Manchesteru z Londýna přestěhovala velkou část své produkce v roce 2011 a místní kreativní průmysl je od té doby v plném rozpuku.

Manchester nabízí festivaly s volným vstupem, řemeslné trhy, vintage veletrhy, improvizované koncerty, pop-up bary a velkou škálu restaurací pro všechna roční období. Studenti prestižních manchesterských univerzit lákají další studenty z Británie i odjinud. Jejich přítomnost je živnou silou plodné hudební scény, jež zrodila legendární kapely jako Stone Roses, Oasis, Elbow, Mr Scruff a Chemical Brothers a další. Každoročně se v Manchsteru konají tři velké festivaly: Manchester International Festival, Manchester Pride a Parklife.

manchester heaven

Old Trafford, Foto: Paulo Camera

Manchster, považovaný za nejsportovnější město Spojeného království, se také pyšní dvěma velkými fotbalovými kluby – Manchester United a Manchester City – a je rovněž domovem britského cyklistického týmu, jehož tréninky můžete sledovat v působivém velodromu.

Nicola nám vysvětluje, že studenti „oceňují srdečnou a důvěrnou atmosféru města, ale také jeho mezinárodní a kosmopolitní tvář, jež mu umožňuje soupeřit s největšími metropolemi… V jakém jiném světovém městě můžeme sledovat trénink britského cyklistického týmu, posadit se ve Starém Traffordu du křesla Alexe Fergussona, seznámit se s místními novinkami v televizních studiích BBC a pak se navečeřet v restauraci doporučované průvodcem Michelin?“

Newcastle

Další velké univerzitní město, tentokrát ale na opačné straně Anglie (severovýchod) – Newcastle nabízí „strhující dynamičnost, orientovanou studentským životem, který je zdrojem překypující vitality města,“ jak prohlašuje Patricia z naší partnerské školy v Newcastlu. „Město disponuje velmi dobře fungující sítí veřejné dopravy (máme i metro), díky čemuž je zde doprava jednodušší a levnější.“ Místní umělecká scéna je velmi živá, zejména od otevření BALTIC centre, kde můžete shlédnout různé výstavy a instalace současných umělců.

newcastle quayside

Foto: Newcastle Gateshead Initiative

Newcastle, proslavený po celém království svým bujarým nočním životem, je často označován jako nejlepší místo v Británii pro zábavu a oslavy. O místních pařmenech se říká, že se oblékají vždy jako v létě, bez ohledu na počasí. Nemáte-li rádi rána po večírcích a s nimi spojenou kocovinu, můžete víkendy trávit objevováním okolí Newcastlu.  Na northumberlandském pobřeží najdete některé z nejkrásnějších pláží a hradů v Británii, jež mnohokrát sloužily jako filmové scenérie. Hranice Skotska je jen hodinu cesty daleko, což studentům umožňuje prozkoumat zároveň Anglii i Skotsko.

York, Glasgow, Aberdeen…

V severní Anglii nabízíme i další místa, klidnější, ale stejně příjemná jako větší města. Zmínku si zaslouží především krásné město York, vypadající, jako by se vynořilo z jednoho z dílů Harryho Pottera (byla zde také natočena některá  filmová zpracování série).

Chcete-li objevit Británii z jiné strany, přejděte hranici a vstupte do Skotska.

glasgow

Foto: Cristophe Becker

Edinburgh je nejturističtějším městem Skotska a jednou z nejoblíbenějších destinací v Británii. Skotsko však nabízí víc než jen své hlavní město. Glasgow je zajímavou alternativou : město prochází velkou post-industriální renesancí. Jeho galerie moderního umění, GoMA, je jednou z nejnavštěvovanějších ve Skotsku a letitá rivalita místních fotbalových týmů, Rangers a Celtic, je legendární (i když v této chvíli odložená).

Severněji položené krásné univerzitní město Aberdeen, ležící na pobřeží, vás přivítá s odzbrojující srdečností.  Aberdeenu se říká „žulové město“, podle kamene, používaného při stavbě domů.  Jde o jedno z nejseverněji umístěných měst mezi asi 200 destinacemi naší nabídky kurzů angličtiny. Je to také ideální výchozí bod k objevování britských ostrovů, Highlands, menhirů, hradů a všeho ostatního, co spoluvytváří osobité kouzlo Skotska!

Kontaktujte nás, chcete-li se o naší nabídce destinací v severní Anglii a ve Skotsku dozvědět víc.