Udělá z vás znalost románského jazyka lepšího fotbalistu?

Je na čase začít sázet na výsledky nastávajícího mistrovství světa v Brazílii. Dokáže si Španělsko udržet tento titul? Dokáže Brazílie ustát nastávající tlak a zvedne nad hlavu šestou rekordní trofej? Dokáže se konečně Německo pořádně ukázat? Také nesmíme zapomenout na týmy jako je Francie, Nizozemsko či Itálie.

Pokud se podíváme na historii tohoto fotbalového svátku, vítězové mnohem častěji děkovali Dios(Bůh ve španělštině) než Gott, jelikož statisticky řečeno ti, kteří mluví románským jazykem, jsou lepšími fotbalisty.

Statistika týmů

Osm zemí vyhrálo mistrovství světa: dvě z nich mluvili germánským jazykem (Anglie a Německo) a šest jich mluvilo jazykem románským (Argentina, Brazílie, Francie, Itálie, Uruguay a Španělsko). Pokud se podíváme na souhrnné výsledky, pak týmy mluvící jedním z románských jazyků, vyhrávají oproti ostatním patnáct ku čtyřem. To znamená, že týmy mluvící románským jazykem byly třikrát úspěšnější než zbytek světa v celé historii šampionátu.

Ale znamená to něco? Možná je důležitější, když sdílíte jazyk s hostující zemí.

world-cup-cabbage

Zelí, které vypadá jako trofej, kterou dostávají vítězové mistrovství světa

Z devatenácti mistrovství světa od roku 1930, osm zemí, které vyhrály, sdílely mateřský jazyk s hostující zemí. To není vůbec špatné, ale zase z toho nejde tolik odvodit. Pokud nebudeme brát v potaz mistrovství světa v USA a Japonsku/Korei, kde žádný z týmů nemohl sdílet místní jazyk, pak to znamená, že ani ne polovinu mistrovství světa vyhrály týmy, které mluvily místním jazykem. Třináct šampionátů vyhrály týmy, které sdílely jazyk s hostující zemí.

Všechna tato čísla by ale byla úplně jiná, kdyby se Britové nerozhodli bojkotovat všechny zápasy do roku 1950, jako součást protestu proti vlivu cizinců na sport, který každý Brit považuje za svůj vlastní (ještě dodnes je FIFA úhlavním nepřítelem Anglie). Byli to právě Britové, kteří udělali z fotbalu světový fenomén, proto má mnoho týmu anglické názvy jako například AC Milan (dříve přezdívaný Milan Cricket and Foot-Ball Club), anebo River Plate, nemluvě o terminologii, která je v angličtině (corner se používá i ve španělštině, nikoliv esquina).

Avšak když se Britové objevili na scéně, moc se nepředvedli, protože je USA v roce 1950 porazili 1-0. Některé anglické noviny dokonce tvrdili, že Anglie vyhrála 10-1!

Takže to vypadá, že země, které mluví románským jazykem, byly mnohem úspěšnější na mistrovství světa, ale jak je tomu u jednotlivých hráčů?

Individuální statistiky

Pokud byste měli jmenovat 11 nejlepších hráčů všech dob, určitě by to byla směsice národů. Jména jako Maradona a Zidane by se přidala k jménům jako Cruyff a Beckenbauer, aby předala své znalosti ve fotbalové eleganci.

Messi-Ronaldo

Co dělá fotbalistu “skvělým” je velmi diskutabilní. Například Zinedine Zidane je neoddiskutovatelně jeden z nejlepších hráčů posledních dvaceti let, ale byla by z něj tak velká hvězda kdyby nebylo Patricka Vieiry nebo Claude Makélélého, kteří stáli za ním?

Avšak všichni Makélélové a Vieirové světa nikdy nevyhrají individuální ceny ve fotbale, protože prostě nejsou tak kreativní jako hráči vpředu hřiště.

Historie udílení cen FIFA ukazuje, že hráči, kteří pochází z románsky mluvící země, se častěji stávají hvězdami týmů a hrají v těch nejlepších týmech.

fifa.jpeg

Jediný reprezentant v tabulce “Ostatni” je Hong Myung-Bom, pocházející z Jižní Korey, který vyhrál Bronzový míč v roce 2002. Všichni vítězové z Ugro-finské kategorie pocházejí z Maďarska!

Můžete porovnat rozdíl mezi starými cenami Zlatý míč a FIFA Fotbalista roku. Než se obě ceny spojily do ceny Zlatý míč FIFA v roce 2010, byl Zlatý míč udělován magazínem France Football,oproti cenám udělovaným FIFA, na kterých hlasovali trenéři z národních týmů a manažeři. Před rokem 1995 se Zlatý míč uděloval pouze evropským hráčům, kteří hráli v Evropě, takže legendy jako byla Maradona nebo Pelé nemohli vyhrát, proto je to mezi jazyky tak vyrovnané.

Takže to vypadá, že k tomu stát se úspěšným fotbalistou je potřeba vyrůstat v zemi, která má jazyk odvozený z Latiny.

Ale ti klidní Němci musí být lepší na penalty, že ano?

Německý národní tým má nejlepší skóre, co se týče penalt s 100% úspěšností ve čtyřech mistrovstvích světa.  Avšak tým s nejhorším skóre (3 porážky ve 3 rozstřelech) byla Anglie.

Souvislosti

I přes všechny číselné údaje, je velmi nepravděpodobné, že by z vás znalost románského jazyka dělala lepšího fotbalistu. Důležitější je vyrůstat ve fotbalové kultuře: Brazílie je zemí, která je přítomná na všech seznamech a zároveň je zemí, kde prohra, která se stala před půl stoletím, se stále považuje za národní trauma.

Pokud by byla jazyková skupina opravdu rozhodujícím faktorem, pak by multilingvální země, jako je Švýcarsko a Belgie byli těmi nejúspěšnějšími. Ale Švýcarsko a Belgie jsou tento rok favority, takže na tom možná něco bude.

* Tyto statistiky možná nejsou tak nesporné.

Obrázky: Messi by LG전자 via cc, Cristiano Ronaldo by Ludovic Péron via cc, Cabbage that looks like the World Cup trophyby Orangeaurochs via cc.