Deset věcí, které lze dělat v Lyonu za méně než 20 €

Jak dlouho bude připomínat Lyon schovaný francouzský klenot? V rhónských Alpách jsou teplé dny, noci jsou dlouhé a uvolněné tempo života je návikové.

Lyon se rychle stává jednou z nejoblíbenějších destinací pro kurzy francouzštiny a kolem města si můžete vychutnat mnoho zábavy.

Zde je výběr činností za méně než 20€.

Navštivte bouchony

bouchon

Photo: Guillaume Baviere

V hlavním městě jídla nejznámějšího kulinářského národa by nebyla návštěva kompletní bez zastávky v bouchons. Tyto tradiční místní restaurace původně servírovaly jídlo hedvábníkům, kteří tudy projížděli v 17. a 18. století, nyní však prožívají svojí renesanci.

Místní oblíbená jídla jsou les quenelles – druh rybího knedlíku – a le tablier du sapeur – tradiční lyonský masový pokrm.

Nejsnáze dosáhnete svého rozpočtu do 20 € během oběda, kdy většina nabízí speciální obedová menu, ale později si budete nejspíš muset dát pauzu někde u Rhôny!

Zeptejte se ve své škole, který je jejich neoblibenější bouchon… rozhodně se ale sami nebojte prozkoumávat na vlastní pěst!

Muzea

Zá méně než 20 € můžete navštívit celou škálu lyonských muzeí. Našimi oblíbenými jsou:

Musée des Beaux-Arts s extraordinérními sbírkami výtvarného umění (mba-lyon.fr)

Musée Miniatures & Cinéma s miniaturní maketou Lyonu a mnoha informacemi o kinematografii se speciállními efekty a podivnými stvořeními (museeminiatureetcinema.fr)

Institut Lumière se věnuje počátku kinematografie a dílům bratří Lumierů. (institut-lumiere.org)

Za 21 € si vyzvedněte lyonskou městskou průkazku (lyon-france.com), s níž se dostanete do všech muzeí v jeden den, stejně tak můžete využít plavby po řece nebo hromadnou dopravu. Ano, je to lehce nad rozpočet 20 €, ale v rámci kreativního účtování si můžete tuto částku rozdělit mezi activity během celého dne a dostanete se na krásná 2 € za jednu.

Degustace vína

wine-tasting

Photo: John Norton

Připravte se, že rozšíříte svůj francouzský slovník o nový rozměr při degustaci vína. Lyon se nachází mezi regionem Beaujolais a Côtes du Rhône, což jsou vinařské region, proto se nebojte velkých očekávání!

5 € za sklenici. Ptejte se v ESL v Lyonu na vice informací.

Půjčte si kolo a projíždějte se kolem řeky

Veřejný system půjčovny kol Vélo’v vlastní 4,000 kol na 340 stanicích. Krátkodobou jízdenku si můžete koupit kredit kartou přími na stanici a to buď denní nebo týdenní.

První půlhodina je zdarma (pokud si koupíte lyonskou městskou kartu, dokonce první hodina), dalších 30 minut stojí 1€ a po hodině platíte 2 €. Nicméně celou krásou na kolech je, že je můžete klidně zanechat na každé stanici. (velov.grandlyon.com)

Vyrobte si vlastní pivo

Pokud do města přijedete na vice než 3 týdny, je toto skvěla příležitost, jak se pochopit gastronomického ducha Lyonu. Ve škole Lyon school si můžete uvařit 10 litrů svého vlastního piva. Potřebujete minimálně 4 další lidi pro přípravu a méně než 20 € každý, nicméně výsledky za to stojí. Je na case začít přemýšlet o jméně pro vaše vlastní kvašené! Náklady 70 € mezi 4 osoby.

 

Vyšplhejte se na Fourvière (nebo se projeďte lanovkou)

Fourvière

Photo: Ana Rey

Východní čast starého města Fourvière vystupující prudce od řeky Saône je pravděpodobně místo, odkud je nejkrásnější výhled na celý Lyon. Ikonická bazilika Notre-Dame se tyčí na samém vrcholku se zlatou sochou Marie, která dohlíží na město. Jestli vám nevyhovuje chůze, použijte lanovku za stejnou cenu jako lístek na autobus.

Opera

Do slavné lyonské opery můžete získat lístky již za 13 € během celého roku, ale pravděpodobně nejlepší zážitek budete mít během volného večerního koncertu v průběhu léta, kdy platíte pouze za to, co vypijete. Existují rovněž koncerty v case oběda. (opera-lyon.com)

Naučte se vařit francouzskou kuchyni

learn-to-cook

Photo: Stewart Butterfield

Díky všem těm báječným pokrmům, které můžete ochutnat v Lyonu, možná budete zvědaví, jak se takové jídlo vaří. Pomoc je na snadě. V místním ateliéru šefkuchařů využijte 30 minutový kurz vaření “formule en-cas” za 17 €. Zařídí všechny ingredience a svůj pokrm si můžete sníst.

Azur Afghan

Jestli chcete zkusit něco levnějšího, abyste si doplnili celou lyonskou kuchyni, Azur Afghan (6 rue Villeneuve, 4e) nabízí skvělé afghánské jídlo za výbornou cenu a je populární mezi našimi zaměstnanci v Lyonu.

Zhlédněte představení v Auditoriu

Koncerty v Auditoriu bývalý vyjímečně dražší než 20 €  a jsou obyvkle levnější pro lidi do 26 let.  Někdy jsou dokonce zdarma. (auditorium-lyon.com)

Slavnost světel

Fete-des-Lumieres

Photo: Fulvio

V Lyonu se koná celá řada malých festival a kulturních událostí, ale nejspíše nejznámější z nich je Slavnost Světel (Fête des Lumières), která trvá dva dny okolo 8. prosince každý rok. V rámci tradice každý dům ve měste zapílí svíce na svém okenním parapetu, aby vytvořily působivé efekty. V současné době je většina města ponořena do zářivých, barevných světel, dokonce I velké budovy a sochy ( na obrázku).

Festival začínal jako poděkování  Panně Marii za ušetření Lyonu cholery (to proto její zlatá socha na Fourvière), ale v současné době jde spíše o oslavu krásy světla.

Pokud byste trvali na návstěvě Lyonu v termínu festival, nezapomeňte si zarezervovat ubytování dostatečně dopředu.

Tohle je pouze výběr věcí, které můžete vidět, dělat a jíst v hlavním městě jídla ve Francii. Zapomněli jsme na něco? Podělte se s námi o svá doporučení.

Zde najdete vice informací o pobytech v Lyonu.

Velké díky Veronique Gousseau za její pomoc.