Deset věcí v Římě pod €20

Hlavní město Itálie je jakožto jedno z největších studentských měst na světě ideální destinací prokurz italštiny. Řím nabízí to pravé pro každého a pro každý rozpočet. Sešli jsme se s našimi přáteli z IH Dilit v Římě, kteří nám prozradili pár zasvěcených nápadů, jak si užít město, aniž by ve vaší peněžence vypukla malá ekonomická krize.

Free Rome walking tour 1

Spanish-steps-Rome

Foto: Rum Bucolic Ape

Tato prohlídka města je zdarma a v angličtině. Uvidíte Berniniho sochy andělů, fantastické fresky a mnoho dalšího. Začíná každý den v půl šesté ráno na Piazza di Spagna a trvá dvě hodiny. Nepotřebujete se nikde registrovat předem, jednoduše přijďte a užijte si prohlídku. (newromefreetour.com)

Free Rome walking tour 2

Colosseum-Rome

Foto: Grace Donaghue

Od pondělí do soboty se můžete v 10:00 zúčastnit prohlídky Vatikánu (odchod z Piazza di Spagna)  a Kolosea zdarma (každé odpoledne od 16:00). Jazykem prohlídky je angličtina a španělština. Každý pátek od 10:00 navíc probíhá prohlídka ve francouzštině „La France à Rome“. Je zdarma, ale nezapomeňte nechat průvodcům nějaké zpropitné, ať mají z čeho žít! (romefreewalkingtour.com)

Tržiště

V Římě na vás čeká široká škála úžasných tržišť, kde si každý přijde na své. Porta Portese, jeden z největších trhů ve městě, se koná každou sobotu ráno. Dále doporučujeme Mercato Campo de’ Fiori (denně od 6:00 do 14:00), Mercatino Villa Glori (každou třetí neděli v měsíci od 9:00 do 19:00), Mercatino di Porta Pia (každou druhou neděli v měsíci od 9:00 do 19:00) a Mercato di via Sannio (pondělí-pátek od 6:00 do 14:00). (mercatiniroma.it)

Italská kuchyně jak má být!

pizza-rome

Foto: fabulousfabs

Italská jídla už dobře znáte: pizza a těstoviny patří mezi nejpopulárnější „západní“ jídla. Ale teprve ve chvíli, kdy ochutnáte italská jídla přímo v Itálii, poznáte, jak skvěle mohou chutnat. Stejně jako ve všech italských městech, i v Římě najdete předražené restaurace pro turisty, ale budete-li se držet našich tipů, dostanete výborné jídlo za výbornou cenu.

Dejte si večer italské aperitivo a za cenu drinku se můžete dosytosti najíst v „all you can eat“. Ursula z DILIT doporučuje:

  • Doppio Zero (doppiozeroo.com): €9/osoba, 18:00-21:00 (doporučujeme rezervovat si stůl předem. Kolem 18:30 už bývá nemožné najít volný stůl nebo musíte čekat)
  • Freni e Frizioni (freniefrizioni.com/): €7/osoba, 19:00-22:00
  • Barnum Cafè (barnumcafe.com/)
  • Momart (momartcafe.it): €10/osoba

A něco sladkého:

  • Giolitti (pasticceriagiolitti.com/) – zmrzlina
  • San Crispino (ilgelatodisancrispino.it/)– zmrzlina

Muzea a kostely

angels-rome

Foto: Lawrence OP

Ať už vás zajímají antické sochy, moderní mistrovská díla od Titiana, Cavalliniho a Domenichina a nebo modernismus, římská muzea a kostely jsou kronikou vývoje umění v jednom ze světových velkoměst. Obzvláště působivé jsou Galleria Borghese (je třeba domluvit si návštěvu předem), Campidoglio a Vatikánské muzeum (vstup zdarma od 9:00 do 12:30 poslední sobotu v měsíci). Vstupné činí zhruba 13 euro. (museiincomuneroma.it)

Parky a zahrady – „muzea pod širým nebem“

Villa-Borghese

Villa Borghese, Foto: Zac MC

Někdy se potřebujete jednoduše natáhnout ve stínu a vychutnávat si atmosféru. Nejlepší místa, kde si odpočinout, jsou například:  Villa Borghese, Villa Torlonia, Gianicolense, Foro Romano, Pantheon, Piazza di Spagna a Fontana di Trevi.

Římem na kole

Pronájem kola stojí v Římě kolem 4 eur na hodinu. Je to skvělý způsob, jak prozkoumat město… pokud si troufáte. (turismoroma.it)

Stadio Olimpico – fotbalový zápas AS Roma

Můžete sledovat AS Roma na Stadio Olimpico, tam, kde Francesco Totti dává góly už od doby vlády císaře Theodosia I. Zaposloucháte-li se pozorně do rozhovorů kolem, pochytíte hodně slovíček, které ve slovníku nenajdete. Vstupenky od 16 eur. (asroma.it)

Noční život v San Lorenzu

rome-party

Foto: Parker Knight

Právě v univerzitní čásit Říma to v noci pořádně žije, a to obzvlášť o víkendech. Na ulicích se to hemží lidmi, kteří se užívají teplý vánek a energii, kterou město pulzuje. Ve většině levnějších barů seženete panáky od 1 eura.

Filmy

Město Řím sponzoruje každodenní promítání filmů. Více na casadelcinema.it.

Vyražte na pláž

Ostia-Roma-Beach

Foto: Daniele Zedda

Z centra se k moři dostanete autobusem za méně jak 20 minut. Ve stanici metra Eur Magliana nasedněte na autobus „LIDO (Cristoforo Colombo)“ (€1,50), který vás odveze přímo ke Středozemnímu moři. Na nejbližší pláži jménem Ostia se nachází Ostia Antica – velké a impozantní archeologické naleziště, kdysi přístavní město starověkého Říma.

Od „zvedacích“ dezertů po svaté rezidence, od studentských pouličních večírků po starobylá tržiště. Řím je město, kde toho za 20 euro zažijete hodně… víte-li, kde hledat! Zjistěte víc o kurzu italštiny v Římě.

Za jejich pomoc s tímto článkem děkujeme týmu z DILIT v Římě.