Berlín: Město, které si nesmíte nechat ujít

Už je to padesát let, co americký prezident John F. Kennedy vystoupil na podium před radnicí západoněmecké čtvrti Schöneberg. Přivítal jej potlesk tisíců lidí, kteří zaplnili celé náměstí, aby si poslechli jeho projev. Tyto lidi Berlínská zeď již dva roky předtím odřízla od jejich přátel a rodiny – svou roli často sehrála smůla nebo špatné načasování.

I téměř dvacet let po konci druhé světové války v Berlíně nebylo bezpečno. V tomto městě se střetly dvě rozdílné ideologie, a jako obvykle se oběťmi stali obyčejní lidé. Právě těm Kennedy adresoval svá dost možná nejslavnější slova:

Před dvěma tisíci lety bylo nejhrdější větou, kterou mohl člověk vyslovit: „Jsem občan Říma!“. Dnes je nejhrdější větou, kterou je možné ve svobodném světě vyslovit, věta: „Jsem Berlíňan!“

Ich-bin-ein-Berliner

Kennedyho poznámky k výslovnosti (archives.gov)

Berlínská zeď konečně padla roku 1989, kdy komunismus čekal dlouhý a krvavý seznam neúspěšných sociálních experimentů, ale Berlín – alespoň západně od Braniborské brány – již dávno znovuobjevil vášeň pro život, která toto město definovala ještě předtím, než je ovládla politika.

Soundrack k umělecké revoluci

Podobně jako tomu bylo u Paříže dvacátých let a New Yorku let osmdesátých, i současný Berlín si svou celosvětovou reputaci jaksepatří zasloužil. Hemží se to zde DJi, hudebními producenty, skupinami a umělci, kteří sem přicházejí hledat inspiraci a proslavit se. To znamená, že si každý večer můžete poslechnout originální a inovativní hudbu – máte-li tedy na to dostatek energie. Ale pamatujte, že některé z těchto večírků trvají i 48 hodin!

The-soundtrack-to-an-artistic-revolution

Člověku se sotva chce věřit, že právě tohle je město, kam odjel David Bowie, aby si vyčistil hlavu a dal sbohem drogám (ještě těžší je ale uvěřit, že tehdy bydlel s legendárním bouřlivákem Iggy Popem). Právě to se ale v polovině sedmdesátých let stalo a dalo vzniknout nejvíce uznávaným albům, které tito dva umělci za celou svou kariéru vytvořili (LowHeroes a Lodger od Davida Bowieho, The Idiot a Lust for Life od Iggyho Popa).

Zpěváky ale nelákal jen čistý vzduch a lahodný currywurst (klobása s kari omáčkou). Zamilovali si anonymitu, již život v Berlíně přinášel. Daleko od kultu celebrit v Los Angeles mohl Bowie žít ve městě, kde obyvatele čtvrti Schöneberg „prostě nezajímal nějaký anglický rockový zpěvák“.

A nezapomeňme na hudbu. Nahrávky, které spatřily světlo světa v šedesátých a sedmdesátých letech v Německu, byly jedinečné. Skupiny Kraftwerk a Neu! přinesly nový zvuk – minimalistický a naléhavý s hlubokými a mnohdy introspektivními lyrickými melodiemi. Velká část hudby sedmdesátých a osmdesátých let má kořeny právě zde.

Město umění a hudby

A-city-of-music-and-art

Foto: Davide Constanzo

Poté, co byla Berlínská zeď stržena a změnila se na pouhou upomínku minulosti, bylo město poseto opuštěnými budovami. Často šlo o bývalá sídla úřadů země, která již neexistovala. Spolu s tím, jak lidé mohli znovu svobodně cestovat mezi východní a západní částí, se také objevily tisíce prázdných bytů. Kombinace prostoru, nízkých cen a pocitu spravedlivé obnovy představoval pro mladé lidi umělecký ráj.

Nyní, o dvacet let později, umělci svádějí neustálé bitvy s developery, kteří jejich studia chtějí přetvořit v luxusní byty. Ale původní duch města se zachoval v mnoha pouličních galeriích, které se v tomto ohromném, rozrůstajícím se městě objevují a zase mizí. Posílila jej také spousta zahraničních umělců, kteří se sem přestěhovali, aby byli v centru dění.

Zdá se, že v Berlíně se vám nepodaří najít ulici, kde byste nenarazili na nějakou galerii, instalaci nebo improvizované představení. Tato kreativita se rozlévá celým městem, které se tak stává místem, kde se lidé nebojí dělat věci jinak.

Objevujte Berlín v roce 2013

Discover-Berlin-in-2013

Foto: onnola

Problém „zlatých časů“ je ten, že si lidé doopravdy uvědomí, že byly, teprve až tehdy, když skončí.

Copak ve dvacátých letech Berlíňané mohli vědět, co přijde? A hippies se v šedesátých letech pravděpodobně domnívali, že ještě v 21. století budou brnkat na kytaru a mluvit o míru, a přitom dnes plní zasedací síně.

Ale právě teď se v Berlíně rozhodně něco děje – a vy to musíte vidět na vlastní oči, abyste tomu uvěřili!

Podívejte se na 10 věcí, které se v Berlíně dají dělat za méně než 20 euro, nebo se podívejte na více informací o kurzu němčiny v Berlíně.