Deset věcí, které můžete podniknout v Berlíně za méně než 20 €

P1050143
Berlín má zaručeně něco do sebe.

Možná jde o svěží vzduch, který přichází z rozlehlých parků a jezer, které obklopují centrum města.

Možná jde o poslední závan z legendárních squatů, které ustupují exkluzivním bytům.

Nebo se jedná o změnu jednoho z velkolepých historických evropských měst, které opět nalezlo svůj někdejší lesk.

Berlín je skvělé město a destinace pro ty, co se chtějí učit německy. Ve srovnání s jinými německy mluvícími destinacemi jde rovněž o cenově přijatelné město. A co všechno si zde můžete dovolit za 20 ?

Mauerpark

P1050183

Podle německého regionálního manažera ESL, Michel Jenal, je nedělní trh v Prenzlauer Berg, zvaný Mauerpark, největším a nejlepším bleším trhem ve městě, se živou hudbou, občerstvením a karaoke v místím amfiteátru. Vstup je volný. (mauerparkmarkt.de)

Badeschiff

badeschiff-berlin

Foto: Mas_At

Badeschiff je plavecký bazén s průzračnou vodou, vzniklý z nákladního říčního člunu na řece Spree. Vstupné je 7 € a večer se zde konají koncerty. (arena-berlin.de) Obklopen říční pláží, nočními kluby a velkou scénou pro živé koncerty, Badeschiff je ideálním místem pro trávení slunečných dnů. Nevýhodou je, že v hezkých dnech může být Badeschiff velmi přeplněný.

Pokud Vás přeplněný Badeshiff omrzí, můžete zamířit k některému jinému místu podél břehů řeky Spree, kde si užijete zábavu až do pozdních nočních hodin na mini plážích, v plážových barech či diskotékách.

Výstavy

Moderní výstavy se v Berlíně střídají v takovém tempu, že než dočtete tuto větu, tři nové budou zahájeny a dvě staré ukončeny. (galerien-berlin-mitte.de)

Jděte do podzemí

Berliner-Unterwelten

Foto: escpeapalumni

Celá řada exkurzí Vás zavede do podzemí města, abyste odhalili skryté bunkry z 2. světové války, relikvie z období Studené války a únikové tunely vedoucí pod starou Berlínskou zdí. Výlety stojí 10 €. (berliner-unterwelten.de)

Jděte hlouběji do podzemí

Pokud Vás vlhké podzemí stimuluje k tanci za zvuku 808 beatů do časných ranních hodin, poté máte v Berlíně, v evropské metropoli techna, mnoho příležitostí. Ačkoliv je Berghain (berghain.de) nejznámější techno párty, Vaše možnosti jsou takřka nekonečné.

Pro více rozmanitý mix náš regionální manažer Michel doporučuje Renate (renate.cc), patinou obestřený a nekonvenční podnik ve Friedrichshain, kde se vstupné pohybuje od 5 do 8 €.

Kulinářský zážitek v Berlíně

V podniku Perlin můžete degustovat různé druhy vín, vychutnávat množství pokrmů a nakonec zaplatit pouze částku, která je dle Vašeho mínění adekvátní. Možná, že se tato praxe nevyplatila Radiohead, ale v Berlíně má zelenou. (weinerei.com)

Fotoautomat

photoautomat

Zachyťte zlomek berlínské nostalgie ve Fotoautomatu. Místní pár si vytkl za úkol oživit staré černo-bílé fotoautomaty a více než 10 jich je v současné době v Berlíně v provozu, a to za pouhá 2 €. (photoautomat.de)

Zážitek z postapokalyptického Spreepark

Komentované prohlídky opuštěného zábavného parku v Spreepark nabízí jiný pohled na město. Doneste si s sebou foťáky a vyhlížejte zombie, které jistě žijí v opuštěných atrakcích. Vstupné 15 € za osobu. (berliner-spreepark.de).

Půjčte si kolo a užijte si umění…

EastSideGallery

Foto: ann-dabney

Místní umělci si vyžádali šedou a impozantní Berlínskou zeď a přeměnili ji v barevný památník svobody. Půjčte si za 10 € na den kolo a projeďte se podél tzv. EastSideGallery. (eastsidegallery-berlin.de).

… nebo si pronajměte loď a prohlédněte si jezera

Pokud zamíříte ven z centra, v okolí Brandenburg se nachází více než 3.000 jezer, která si můžete užít ve slunečných dnech. Na vodu se vydejte v kánoi, za kterou zaplatíte 20 € na den.

Klobása na kari

Currywurst

Foto: daspaddy

Vaše první zkušenost s klobásou na kari může být závan její delikátní vůně linoucí se ze zahradních restaurací v teplém podvečeru. Nebo kradmý pohled na stůl, když procházíte mezi místními, na bílý, podélný tácek s plátky uzeniny ponořené v záhadné červeno-hnědé omáčce se zlatavým nádechem.

Pusťte se do klobásy na kari a vychutnejte si báječnou kombinaci kari a klobásy, kterou musíte ochutnat. Berlíňané konzumují tuto specialitu ve velkém množství.

Připojte se ke zmrzlinovému hnutí

P1050122

V posledních dvaceti letech se Berlín opravdu zamiloval do zmrzliny (Eis). Každý rok, když začne svítit slunce, na ulicích vyrostou, jako houby po dešti, barevné zmrzlinové stánky, které lákají svými rozličnými chutěmi.

Místní obyvatel Max Hammond navrhuje malý průzkum: „Problém je, že všechny vypadají velmi dobře a chutně, ale kvalitou se od sebe liší. Doporučuji Vám Hokey Pokey na adrese Stargarder Straße 73, Prenzlauer Berg (podívej se na mapu), kde není problém s výběrem různých druhů zmrzlin!“

Nejde o 10, ale o 12 věcí, které můžete podniknout v Berlíně za méně než 20 €. V tak mladém a vzrušujícím městě jste přímo povinni najít více takových možností nebo se zeptat našeho místního týmu ESL v průběhu jazykových kurzů němčiny v Berlíně.

* žádný zombie nebyl dosud v Spreepark spatřen, ale někde tam musí být, nemyslíte?

S poděkováním obyvatelům Berlína Michel Jenal a Max Hammond.