Proč zvolit kurz španělštiny ve Valencii? Ptáme se Escuela Taronja

Valencie se nachází na španělském  pobřeží Costa del Azahar – pobřeží  pomerančových květů – a je to místo s elánem čerstvého pomeranče a teplem letního dne a hloubkou obří paelly! Není to jen živé město, aletaké krásné pláže a návyková nekonfliktní španělská atmosféra.

azahar

Photo: _nur

Setkali jsme se s Fernandem Batalla z Escuela Taronja ve Valencii, abychom se dozvěděli více o jeho škole a důvodech proč zvážit Valencii jako destinaci pro kurz španělštiny.

ESL: Čím vystupuje Valencie jako destinace mezi ostatními?

Fernando: Valencie je jedním z nejkrásnějších měst ve Španělsku. Nejspíše není tak známé mezi turisty jako ostatní části země, ale to je jen proto, že zde nebylo žádné historické ohnisko obdobně jako  měla Sagrada Familia v Barceloně, a proto nebyla Valencie zahrnuta do prohlídkových tras. To se teď mění s Ciudad de las Artes y las Ciencias, které lidem město představuje a oni ho pak více navštěvují a prozkoumávají.

Valencia-science-museum

Není to obrovská metropole jako Madrid nebo Barcelona, ale má všechny náležitosti velkých měst, jako je vzrušující kulturní život všechny dny v týdnu, který zahrnuje noční kluby, hudbu a divadla. Ale Valencie je také pěkně kompaktní město, kde se dá jednoduše pohybovat díky kvalitní síti hromadné dopravy. Město má zavedený systém metra a jízda z letiště do centra stojí pouhých € 3.50. K dispozici je také veřejný systém půjčoven kol se 300 zastávkami a více než 4000 bicykly! Poplatky za půjčení jsou 18 € za rok.

Je to skvělé místo pro studium a pro život. Někdy je nazýváno Město světla (Ciudad de la Luz) pro více než 300 slunečných dní v roce. Zimy jsou mírné a pravidelně jsou dny, kdy je teplota vyšší než 20°C i v těch nejchladnějších měsících. Letní dny jsou zřídkakdy nepříjemné, protože máme krásné bílé písčité pláže vzdálené 15 minut od centra města na lince metra! Léto trvá 6 měsíců od dubna do října …

ESL: To zní dobře!

Fernando: Architektura Valencie je podobná jako v Barceloně, ale výhodou je, že lidé nemluví katalánsky, mluvíme kastilskou španělštinou. Když vyrazíte do malých vesnic v přírodě, uslyšíte místní valencijský jazyk, což je forma katalánštiny, ale ve městě se mluví velmi jasným druhem španělštiny. Jsme hrdí na to, že jsme Španělé a obyvatelé Valencie.

playa

Město není tak turistické jako v některých dalších částech Španělska. Studenti říkají, že to tady je autentické. Je to čisté, bohaté a bezpečné město, kde se každý může procházet sám v noci na ulici bez obav. Zároveň není město nijak zvlášť drahé, zejména ve srovnání s většími městy nebo severními městy. Lokalita je dalším atraktivním bodem: Barcelona je vzdálena 3 hodiny jízdy autem, Madrid je 1 ¼ hodiny rychlíkem a dokonce Granada je pouhých 5 hodin. V létě je Ibiza snadno dosažitelná lodí (3 hodiny) nebo nízkonákladovým letem 30 minut. Když o tom mluvíme, město je snadno dosažitelné nízkonákladovými leteckými společnostmi z celé Evropy, včetně většiny hlavních měst – více než 60 destinací celkem.

ESL: A samozřejmě je tu paella …

Fernando: Jedna věc na Escuela Taronja je jídlo. Já jsem šéfkuchař Nando! Každé úterý máme uvítací paella párty, kde se nově příchozí mohou setkat s ostatními studenty a zaměstnanci školy. Já, můj kolega Maxi a můj otec vaříme dvě obří paelly každý týden: jedna je vždy vegetariánská a druhá se každý týden mění. Jsou různé druhy paelly, a ne jen ta jedna s mořskými plody. Vaříme paellu s černou rýží, paella Valenciana s králičím, kuřecím a kachním masem, smíšenou paellu… existuje spousta druhů. Paella je zdarma!

Paella2

I ve třídách děláme aktivity spojené s jídlem. Každou středu organizujeme vaření s šéfkuchařem Nandem, který je zahrnut v ceně kurzu a zahrnuje různé španělská jídla každý týden.

Každý víkend je na plánu jiná aktivita a v létě toto často zahrnuje návštěvu místních oslav ve městech a vesnicích v okolí Valencie, jako Xativa a Peñiscola. Tam je jídlo součástí opravdové tradice a tato oblast se nenazývá “sad Španělska” bezdůvodně. Pokud se vydáte do vnitrozemí, narazíte na skalnaté hory, přírodní parky a místa perfektní  pro pěší turistiku – je to nádhera!

ESL: Co dělá Escuela Taronja unikátní?

Fernando: Za prvé, je to nejlépe situovaná škola ve Valencii. Jsme v samém centru města, mezi radnicí a arénou pro býčí zápasy. Jsme obklopeni restauracemi a obchody, v jedné z nejprestižnějších ulic ve městě. Je to pěší zóna, takže není důvod bát se provozu.

Jak se škola rozrůstala, strávili jsme téměř rok hledáním nových větších prostor, ale nemohli jsme najít nic tak hezkého, jako už máme… tak jsme nakonec expandovali do sousední budovy!

Vždy jsme se snažili, aby se naše škola vynikla. Interiér školy je vyzdoben umělci pro vytvoření radostné atmosféry. Myslím, že to je odraz toho, jak já a ostatní majitelé školy myslíme – stimulující a zábavné prostředí je důležité. Nechtěli jsme typickou školu a výzdoba je její součástí, ale je to opravdu jen začátek, protože to, co se děje v učebnách a ve společenských prostorech školy je to, na čem opravdu záleží.

taronja classroom

Všechna naše zařízení jsou moderní, včetně tříd, které jsou vybaveny velkými displeji s přístupem na internet. Byli jsme akreditováni institutem Cervantes od roku 2006 a jsme členy IALC.

Filozofie školy a struktura výuky jsou důležité. Je vzácné najít španělskou jazykovou školu, která má kvalifikovaného učitele jako ředitele. Můj kolega ředitel Maxi má vysokoškolské vzdělání v oboru španělský jazyk a literatura a dohlíží na činnost ředitele školy a pedagogického sboru. Mnohé školy jsou řízeny lidmi, kteří mají malé nebo žádné praktické zkušenosti s výukou, a to se mi zdá divné.

Náš učitelský sbor sestává z mladých, aktivních učitelů, kteří mají nejen zkušenosti s výukou, ale také energii a nadšení zapojit se do společenských aktivit po práci. Mají rádi svou práci. To je významná součást naší filosofie; kdybych byl student, rád bych měl možnost potkat svoje učitele po škole na pivu. Je to součást španělské kultury a lidé mají rádi španělský způsob života, který je hlavně o zábavě!

ESL: Řekněte nám více o programu aktivit pořádaných školou

Fernando: Jsme přesvědčeni, že společenský aspekt pobytu u nás je stejně důležitý jako to, co se naučíte ve třídě. Dáváme stejné množství energie do tvorby mimoškolního programu jako do výuky.

Nikdy naši činnost nepoptáváme zvenku. Jsou uspořádány námi pro naše studenty. Naším cílem není na nabízených aktivitách vydělat – nabízíme je za pořizovací cenu – ale aby vynikly. Například každý pátek v létě máme beach party pro 80 osob. To už vyžaduje nějakou organizaci! Nabízíme také víkendové aktivity po celý rok, například jednodenní výlet do jiného španělského města. Provozujeme je ve spolupráci s dalšími místními školami, abychom zajistili zajímavou nabídku výletů i v klidnějších měsících.

V ceně kurzu je pět mimoškolních aktivit týdně, organizují je tři lidé, já tomu velím a mám pod sebou dva dlouhodobé stážisty, kteří mi pomáhají. Vždy se snažíme vymyslet různé zajímavé věci, které vyčnívají!

chef-nando

Jedna populární věc, kterou děláme v letních měsících je výlet se studenty do malých vesnic a městeček v horách mimo město, aby mohli okusit autentický život místních obyvatel v této části Španělska. Ostatní pravidelné  aktivity zahrnují prohlídku Valencie pro nové studenty,které se konají každé pondělí, každý týden třídu kultury, uvítací paella párty a španělský kurz vaření s velkým šéfkuchařem Nandem! Navrch existuje mnoho volitelných aktivit každý týden, včetně návštěv barů, restaurací, diskoték, sportovních aktivit, koncertů, divadelní výlety… a jsme vždy otevřeni novým návrhům.

ESL: Jak se jinak studenti zapojují do života místních lidí?

Fernando: Provozujeme program Tandem Language Exchange, který je opravdu zábavný. Je to jediný způsob, jak jsem zjistil, kdy se naši studenti opravdu setkávají a propojují s místními lidmi. Sedíme u stolu dvě hodiny a všichni mluví v jejich rodných jazycích. Akce probíhá již šest let a skupina na Facebooku má více než 3000 členů.

Každý týden má událost má jiné téma téma, které je zavedeno učiteli ve třídách v průběhu týdne. Kulturní třída každý čtvrtek je obvykle spojena s jednou z týdenních aktivit.

students valencia

Reakce místních vysokoškolských studentů na program byl opravdu impozantní a více než 100 lidí přijde každý týden na akci… někdy je to tak zaplněné, že musíme lidi odmítat! Hledáme pro tyto večery větší prostor.

Od července do konce září se tyto večery mění v tapas prohlídku města, protože místní studenti jsou mimo město.

ESL: Jak víte, my v ESL jsme vášnivý problematikou sociální odpovědnosti podniků. Jak přistupujete k CSR na Escuela Taronja?

Fernando: S expanzí, kterou v současné době procházíme, bylo těžké najít čas, který si toto důležité téma si zaslouží, ale jsme si vědomi, že je to něco, na co se musíme zaměřit, jak bude škola růst. Ve škole dbáme na recyklaci odpadu a třídíme například papír, plasty a baterie. Jedna z činností, kterou jsme naplánovali na letošní léto, je výlet podél pobřeží do El Saler, což je krásná oblast jižně od města. Zorganizujeme tam oběd zdarma s hudbou pro naše studenty a lidi z města a pak strávíme pár hodin úklidem okolního lesa, které jsou bohužel plné odpadků. Mám na akci připravený převlek superhrdiny!

ESL: Určitě nám pak pošlete fotky. Díky Fernando!

Zjistěte více o kurzech španělštiny na Escuela Taronja ve Valencii.