Jazykový pobyt v Aucklandu

Odcestovat na druhý konec světa nebylo vůbec lehké. Dlouho jsem zvažovala, jak si zařídit vše potřebné a nakonec jsem se rozhodla pro společnost ESL, která mi pomohla zprostředkovat školu, zařídit ubytování a také mi byly zodpovězeny veškeré mé otázky, takže jsem přesně věděla s čím můžu počítat.

Při rozhodování, kterou školu si vybrat, jsem nemusela dlouho váhat. Chtěla jsem studovat přípravný kurz na certifikát IELTS, který v daném termínu nabízela pouze škola Crown Institut v Aucklandu. Škola se nachází asi 6 minut pěšky od hlavní ulice Queen street a z autobusu je to asi 10 minut – záleží z které části města přijíždíte. Školní prostředí bylo skvělé. Jelikož v Crownu studují studenti z celého světa, poznala jsem spoustu nových přátel a skrze ně i jejich zajímavou kulturu. Ve třídě je maximálně 12 studentů, což zaručí, že se člověk jak dostane ke slovu, tak se mu může zkušený lektor dostatečně věnovat. Všichni učitelé jsou velice profesionální a zároveň přátelští, pokud máte jakýkoliv problém, rádi pomůžou. Škola je velmi dobře vybavená, k vyučování dostanete za vratnou zálohu (50$) učebnici a v přípravném kurzu dostáváte přímo materiály k probíranému tématu. Dále se tam nachází učebna zvaná Self access, kterou jsem využívala jako jednu z mnoha možností odpoledního vyučování. Jsou zde materiály z minulých testů jak IELTS, tak i FCE, CAE a dalších, můžete si půjčit DVD s anglickýma titulkama, přečíst si denní tisk, nebo prohlédnout National Geographic. Učebna je vybavena přehrávačema na kazety, které jsou dobré k natrénování poslechové části IELTS. V 1. patře jsou k volnému využití počítače s internetem o který je ale většinou velký boj, takže doporučuji si vzít notebook a využít Wi-fi, která se nachází i v 6. patře a třeba zavolat SKYPEM domů ☺.

dsc01337

 

Jako typ ubytování jsem si zvolila Homestay tedy místní rodinu, kde jsem měla vlastní pokoj s vybavením, snídani a večeři. Po rozhovorech se spolužáky jsme se všichni shodli, že je to na kratší dobu ta nejlepší varianta (u mě to byly 3měsíce). Člověk pozná místní zvyky, kulturu a rodina mu vždy pomůže, pokud nastane jakýkoliv problém. My jsme po večeři většinou ještě hodinu seděli u stolu a povídali o všem možném. S mojí Homestay jsme se stali brzy přáteli a cítila jsem se tam velmi dobře. Po nějaké době se většina studentů od Homestay odstěhuje do privátu, většinou s kamarády, protože to bývá levnější (nedoporučuji však s kamarády ze stejné země, jelikož zlepšit si angličtinu bývá pro většinu jedním z hlavních důvodů a přítomnost někoho s kým si doslova pokecáte česky tomu moc nepomůže, neopak). Jde o to, co kdo preferuje.

Škola nabízí každé odpoledne nějakou aktivitu jako je fotbal, výlet na Sky Tower – dominantu města, nebo třeba i návštěvu muzea. O víkendech je možnost poznávat vzdálenější místa, jako je například Rotorua, Bay of Island a další, ale to není jedinou možností, jak poznat nádherná místa na Novém Zélandu. Já osobně, jsem se velice sblížila s dcerou v Homestay a na konci mého pobytu jsme vyrazili autem na Road trip do Wellingtonu a zpátky. Poznala jsem spoustu nádherných míst i lidí a jsem za to strašně ráda. Měla jsem opravdu štěstí.

Všem kteří váhají, jestli na tento nádherný ostrov jet a zlepšit si angličtinu, poznat skvělé kamarády a zažít něco naprosto úžasného jedině doporučuji. Vše krásné, co jsem zažila, ale bylo díky skvělému kolektivu, který se ale vždycky najde, protože každý je v této škole studentem ze zahraničí a má podobné pocity jako vy a tak se chová jenom tak, jak by si přál aby se k němu chovali ostatní. Studenti jsou velmi přátelští a rádi zajdou třeba do kina nebo si zahrát basket, není se čeho bát. Hodně štěstí ☺

Markéta Santariusová